Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Premier ogłosił zmiany w OFE. Rewolucja?

Donald Tusk. Donald Tusk. KPRM / materiały prasowe
Propozycje rządu na zmiany w systemie Otwartych Funduszy Emerytalnych:

1. Część obligacyjna OFE (w obligacjach skarbu państwa i tych, które były gwarantowane przez państwo) będzie przekazana do ZUS. To ponad 51 proc. aktywów OFE. Fundusze nie będą mogły inwestować w te obligacje (ale w samorządowe już tak).

2. Wykluczona zostanie możliwość przejęcia przez państwo akcji, które są już w portfelu OFE (akcje stanowią ponad 48 proc. ich aktywów). Nacjonalizacji OFE nie będzie.

3. Przyszła składka do OFE będzie dobrowolna. Wszyscy obywatele będą mogli dokonać wyboru - czy chcą dalej brać udział w grze inwestycyjnej, w jakiej uczestniczy OFE, czy wolą państwową, gwarantowaną emeryturę. Pierwsze wypłaty emerytur na nowych zasadach mają się zacząć w połowie przyszłego roku.

4. Jeśli obywatel nie dokona wyboru w ciągu 3 miesięcy oznacza, że znajdzie się w ZUS.

5. Składka do OFE będzie na poziomie 2,92 proc., czyli 40 proc. pierwotnej składki, która była przekazywana od OFE od 1999 r. Całość będzie mogła być inwestowana w akcje. 

6. To ZUS będzie wypłacał emerytury z OFE i informował o stanach kont.

7. Przesunięcia kapitału z OFE do ZUS będzie się odbywało stopniowo, w ciągu 10 lat.

8. Nastąpi obniżenie opłat za zarządzanie kapitałem przez fundusze o połowę, by obsługa systemu emerytalnego była mniejsza. Dotyczyć to będzie zarówno ZUS, jak i OFE.

10. Pieniądze zebrane na koncie w OFE nadal będą mogły być dziedziczone.

CO JESZCZE POWIEDZIAŁ PREMIER NA TEMAT OFE:

Doszliśmy do rozwiązań, które w w dużym stopniu wypełniają najważniejsze oczekiwania społeczne. Kluczowe było osiągnięcie kilku efektów.

Po pierwsze: kwestia długu publicznego. System OFE okazał się systemem bardzo kosztownym, zwiększającym dług publiczny. On uniemożliwia wykonanie skoku cywilizacyjnego, polegającego na wzroście, na inwestycjach, w tym inwestycjach publicznych.

Po drugie: bezpieczeństwo emerytur. OFE nie jest przygotowane do dożywotniego wypłacanie emerytur, za które odpowiada. Dlatego proponujemy rozwiązanie, któe zabezpieczy polskiego emeryta i zagwarantuje wypłatę emerytur dożywotnio.

Trzecia sprawa: chcemy, aby rozwiązania były neutralne z punktu widzenia obecnego i przyszłego emeryta, by nie wpłynęły na wysokość przyszłej emerytury. Chcieliśmy obniżyć też ryzyko związane z inwestowaniem w system akcyjny, inwestowaniem przez OFE na giełdzie. Uznaliśmy, że ryzyko budowania przyszłej emerytury powinno wynikać z woli obywatela, a nie powinno być narzucone, jak jest teraz.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną