Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Najlepsze inwestycje 10-lecia

Przedstawiamy subiektywny ranking inwestycji ostatniego 10-lecia. Wszystkie zostały zrealizowane lub są w trakcie realizacji w Polsce i są współfinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej.

Centrum Nauki Kopernik

Miejsce, które w ciągu trzech lat odwiedziło ponad trzy miliony gości, wciąż się rozwija i pozwala przeżywać coraz to nowe eksperymenty. W krótkim czasie stało się jednym z nowoczesnych symboli stolicy i ożywiło nadwiślańskie brzegi. Żelazny punkt programu wszystkich szkolnych wycieczek do stolicy ma tylko jedną wadę – jest za małe dla takiej liczby osób.

Centrum Nauki KopernikCNK/materiały prasoweCentrum Nauki Kopernik

Rozbudowa metra w Warszawie

Bez Unii pewnie dalej toczyłaby się w ślimaczym tempie. Dzięki funduszom strukturalnym udało się zakończyć prace nad pierwszą linią i rozpocząć nad drugą, budowaną już nowoczesnymi metodami. Otwarcie centralnego odcinka tej drugiej linii planowane jest na jesień, a potem ruszy jej wydłużanie na wschód i zachód stolicy.

Rozbudowa metra w WarszawieM. St. Warszawa/materiały prasoweRozbudowa metra w Warszawie

Przywrócenie tramwajów w Olsztynie

Po pół wieku przerwy do Olsztyna mają w przyszłym roku wrócić tramwaje. Będą wygodne, ciche i nowoczesne, a przy okazji pozwolą zmienić miasto na bardziej przyjazne pieszym i rowerzystom. Powrót tramwajów to bowiem szansa na rewitalizację całego centrum, tak jak stało się to w wielu miastach Europy Zachodniej, które po latach odkryły dla siebie na nowo ten ekologiczny środek transportu.

Przywrócenie tramwajów w Olsztyniemateriały prasowePrzywrócenie tramwajów w Olsztynie

 

Remont Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu

Przebudowa jednego z symboli Wrocławia przyniosła oszałamiające efekty. Dzięki unijnym pieniądzom teatr stał się jedną z wizytówek stolicy Dolnego Śląska, a na nowej scenie świetnie odnalazł się zespół, przygotowując bijący rekordy popularności musical „Mistrz i Małgorzata”.

Remont Teatru Muzycznego Capitol we WrocławiuMateriały promocyjneRemont Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Rząd nie chce w Polsce budować nowych linii kolejowych, na szczęście niektóre samorządy są innego zdania. Pomorska Kolej Metropolitalna, ochrzczona już mianem drugiej linii SKM, to wielka szansa dla peryferyjnych terenów Trójmiasta na rozwój. Pociągi jadące obok lotniska w Rębiechowie ruszą już w przyszłym roku, w dużej mierze dzięki półmiliardowej unijnej dotacji.

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnejmateriały prasoweBudowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Droga ekspresowa S8

Chociaż narzekamy na nieustanne opóźnienia, problemy z wykonawcami i nieprzejrzyste przetargi, drogowe przyspieszenie jest faktem. Jego symbolem może być trasa ekspresowa S8, której kolejne fragmenty przybliżają Wrocław do Warszawy, a stolicę do Białegostoku. W tym i przyszłym roku czeka nas otwarcie następnych odcinków, zamykających ogromną lukę w systemie transportowym Polski.

Droga ekspresowa S8materiały prasoweDroga ekspresowa S8

Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Już na początku października uroczyste otwarcie tego budynku w centrum Katowic – godnej siedziby słynnej Orkiestry. W tej chwili trwają ostatnie prace wykończeniowe w imponującym gmachu, który ma szansę stać się symbolem przemian na Górnym Śląsku.

Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w KatowicachMateriały promocyjneNowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

Nie miało szczęścia do wykonawców i padło ofiarą sporych opóźnień w budowie, ale w przyszłym roku powinno być wreszcie gotowe. Narodowe Forum Muzyki na placu Wolności we Wrocławiu z jedną dużą i trzema kameralnymi salami koncertowymi ma szansę stać się jednym z najważniejszych obiektów kulturalnych w Polsce. Z pewnością będzie gwiazdą Europejskiej Stolicy Kultury, goszczącej we Wrocławiu już za dwa lata.

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiumateriały prasoweNarodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

Terminal LNG w Świnoujściu

Gdy polityka Rosji staje się coraz bardziej agresywna i nieprzewidywalna, trudno nie cieszyć się z planowanego jeszcze w tym roku otwarcia terminalu gazowego w Świnoujściu. Dzięki tej ogromnej inwestycji staniemy się nieco bardziej niezależni od Gazpromu, bo skroplony gaz statkami będziemy mogli sprowadzić z dowolnego miejsca świata.

Terminal LNG w Świnoujściumateriały prasoweTerminal LNG w Świnoujściu

Modernizacja zbiornika wodnego Nysa

Ta inwestycja pochłonie w sumie ponad 400 mln zł, a 85 proc. tej kwoty wyłoży Unia Europejska. Dzięki takim pieniądzom znacznie zmniejszy się ryzyko zalewania Opolszczyzny i Dolnego Śląska przez Odrę, bo łatwiej będzie kontrolować jej dopływ, Nysę Kłodzką. Wszystko po to, by już nigdy nie doszło do powtórki tragicznej powodzi z 1997 r.

Modernizacja zbiornika wodnego NysaMateriały promocyjneModernizacja zbiornika wodnego Nysa

 

Zapraszamy do głosowania na najlepszą z powyższych inwestycji.

TAKŻE: Najgorsze inwestycje 10-lecia.

Reklama

Czytaj także

Rynek

Apartamentowce na skażonej ziemi. Ludzie chcą tu mieszkać, a nie powinni

Jak to możliwe, że na skażonych gruntach powstają budynki mieszkalne?

Ryszarda Socha
22.06.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną