Rynek

Rybki i rekiny

Kapitalizm i jego przodownicy po 25 latach

Andrzej Klesyk, prezes PZU Andrzej Klesyk, prezes PZU Leszek Zych / Polityka
Przed 25 laty rzuciliśmy się do przerabiania konserwy rybnej na akwarium. Tak mówiło się o zadaniu zastąpienia państwowej gospodarki wolnym rynkiem i prywatnymi firmami. Zdumiewające, ale się udało.
Adam Góral, prezes Asseco PolandLeszek Zych/Polityka Adam Góral, prezes Asseco Poland

W 1990 r. inflacja wynosiła 560 proc. Stała, bo trzymana twardą ręką przez Leszka Balcerowicza, była tylko cena dolara (9,5 tys. ówczesnych zł, po denominacji kurs wynosiłby 95 gr). Drożało wszystko oprócz dewiz. Kto mógł, sprowadzał towary z zagranicy. Wielu najbogatszych dziś Polaków zaczynało wtedy jako właściciele łóżek polowych, na których rozkładali importowany towar. Żywność najczęściej z Niemiec, odzież z Turcji, komputery z Singapuru.

Polityka 23.2014 (2961) z dnia 03.06.2014; Rynek; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Rybki i rekiny"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Prof. Łętowska kontra syndyk spółdzielni. Szykuje się ciekawy i ważny proces

Prof. Łętowska: Tu nie chodzi o tych 550 zł, których domaga się ode mnie syndyk. Chętniej dam trzy razy tyle na cele dobroczynne, niż pójdę jak baran ciągnięty na rzeź w procederze ułatwiającym różnym cwaniakom wzbogacanie się.

Violetta Krasnowska
20.10.2021