Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

Tamten gorący wrzesień

Co zmienił kryzys sprzed 6 lat

Opodatkować bogaczy – jedna z niezliczonych manifestacji w USA Opodatkować bogaczy – jedna z niezliczonych manifestacji w USA Lucy Nicholson / Reuters
Niemal równo w szóstą rocznicę wybuchu kryzysu ręka amerykańskiej sprawiedliwości wypisała rekordowy mandat jednemu z jej sprawców. Czy to pomoże ofiarom?
Northern Rock – jeden z największych brytyjskich banków udzielających kredytów hipotecznych. Jedna z pierwszych ofiar kryzysu światowego.Lee Jordan/Wikipedia Northern Rock – jeden z największych brytyjskich banków udzielających kredytów hipotecznych. Jedna z pierwszych ofiar kryzysu światowego.

Rząd USA wydusi z Bank of America 16,65 mld dol. za przekręty hipoteczne. A to był jeden z istotnych powodów finansowej przewrotki w 2008 r. Wcześniej JPMorgan zapłacił 13 mld, a Citibank 7 mld. Imponujące kary. Te pierwsze dwa giganty płacą nie tyle za własne grzechy, co za występki firm, które przejęły „okazyjnie”, w epicentrum huraganu. Wizerunkowo łatwiej im więc ten blamaż strawić.

Poza tym kar nie narzucił sąd, lecz są one wynikiem ugód z Departamentem Sprawiedliwości.

Polityka 38.2014 (2976) z dnia 16.09.2014; Rynek; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Tamten gorący wrzesień"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021