Zachorowalność na raka trochę rośnie. Ale lęk przed rakiem rośnie lawinowo. Dotyczy już tak wielu, że psychiatrzy uznali go za osobną jednostkę chorobową.
Zachód bierze Ukrainę siłą, zatwierdzając antykonstytucyjny przewrót i przymykając oczy na każde naruszenie prawa, byleby tylko odciągnąć Ukrainę od Rosji. My, Rosjanie, walczymy, by tę agresję Zachodu powstrzymać - mówi rosyjski politolog.
Co teraz, kochane siostry oraz bracia w sieroctwie? Przestaliśmy kochać tatusia, to poszedł sobie do innych. I w całej polskiej rodzinie konfuzja.
W 25 rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego świętowano u prezydenta i u premiera.
Mamy za sobą kolejną bitwę w wojnie o świeckie państwo: projekt ustawy przewidujący do dwóch lat więzienia za prowadzenie w szkole edukacji seksualnej. Przepadł – szczęśliwie dla rodziców.
Tusk z Bieńkowską porzucili Polskę – taki przekaz słychać od dwóch tygodni od krytyków polskich nominacji na stanowiska unijne.
Może nie jesteś zainteresowany wojną, ale wojna jest tobą zainteresowana” – ten cytat z Lwa Trockiego powinien wisieć nad lustrem w łazience Baracka Obamy.
W 17 Rankingu Posłów wyłoniliśmy najlepszych, a tym, którzy ze sprawowaniem mandatu mają wyraźne kłopoty, znów wysłaliśmy sygnał ostrzegawczy.
Wraz z podaniem się rządu Donalda Tuska do dymisji grono byłych ministrów III RP powiększa się do 390 osób. Zawód minister oznacza pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia oraz o wiele większą władzę niż pieniądze. Może zapowiadać dalszą karierę polityczną albo wieloletnie kłopoty z prawem.
Po odejściu Donalda Tuska polska lewica będzie walczyć o przeżycie, a nie o władzę.
Państwo dotuje renowację i konserwację zabytkowych kościołów. Ale nie stawia żadnych wymagań, aby te zabytki były udostępniane zwiedzającym. Wszystko zależy od dobrej woli księży.
Policja angażuje ogromne środki, czas i specjalistów w walkę z drogowymi wariatami. Dlaczego tak nieskutecznie?
Asłambek Saidov, znana postać w środowisku sztuk walki, od trzech tygodni siedzi w areszcie. W Olsztynie mówi się, że śledczych interesuje też jego bardziej znany kuzyn Mamed Chalidow. Czeczeni nagle stali się w mieście problemem.
Jak było kiepsko, to kładł się przy drodze powiatowej i czekał. Ludzie dzwonili i przyjeżdżał transport do lepszego życia. Aż raz coś poszło nie tak.
Do podatku dochodowego dla rolników przymierzał się każdy rząd, ale żadnemu się nie udało. Tuskowi też nie. W polskim teatrze politycznym nawet bogaci producenci wciąż grają rolę niepiśmiennych nędzarzy.
Amerykański gigant e-handlu Amazon wkracza do Polski. Na razie nie szuka u nas klientów, ale pojemnych magazynów i taniej siły roboczej.
Niemal równo w szóstą rocznicę wybuchu kryzysu ręka amerykańskiej sprawiedliwości wypisała rekordowy mandat jednemu z jej sprawców. Czy to pomoże ofiarom?
Referendum w sprawie niepodległości Szkocji tak czy inaczej sprawi, że Brytania nie będzie już taka Wielka.
Płacąc okup za jednego porwanego, wyznaczamy cenę za następnego. Dlatego Waszyngton nie wykupił od śmierci dwóch ściętych przed kamerami amerykańskich dziennikarzy.
Internet zabił telewizję, ale tylko na Zachodzie. Reszta świata wciąż wpatruje się w dwa, trzy kanały państwowej telewizji, która potrafi być skuteczniejsza niż wojsko w podtrzymywaniu reżimu.
Ten wspólny epizod rozgrywający się jesienią 1939 r. wciąż pozostaje mało znany. A przecież Rumuni – choć internowali polski rząd i rozbroili wojsko – uchodźcom okazali życzliwą pomoc.
Czy półmilionowe państwo może odgrywać kluczową rolę na arenie międzynarodowej? Dzieje Luksemburga pokazują, że tak.
Starogrecki sympozjon nie był zwykłą ucztą czy orgią. Nocne picie wina przez arystokratów miało sprawdzać ich kulturalne kompetencje, służyć uprawianiu polityki oraz edukować młodych członków elity.
Nauka coraz bardziej przypomina przemysł, który głównie zajmuje się produkcją punktów, indeksów i rankingów napędzających kariery naukowców i instytucji badawczych. Przy cichej akceptacji środowiska.
Stało się. Apple wynalazł zegarek na rękę. Oczywiście, nie zgodzi się z tym żaden z czytelników, którzy przekroczyli już czterdziestkę. Dla nich zegarek na rękę wyznaczał kolejne etapy dojrzałości. Był symbolem zegarmistrzowskiej ciągłości, inżynieryjnej ewolucji z korzeniami jeszcze w wiekach ciemnych. Jednak dla większości młodszych czytelników był to podobno, co sugerują badania, zbędny nadmiar, bo zegarek mają w telefonie, a telefon przyklejony do dłoni.
Wojna na Wschodzie i protekcjonizm na Zachodzie zagrażają polskim przewoźnikom. Z niedowierzaniem patrzą, jak na naszym rynku przybywa ukraińskich ciężarówek.
W internecie kupujemy coraz więcej. Dzięki temu rozwija się branża kurierska i pocztowa. O rynek z zachodnimi graczami skuteczniej zaczęła walczyć Poczta Polska, która stara się odzyskać stracony teren.
Film operuje najprostszymi schematami. Przeciwstawia naiwnej fantazji, dziecięcej brawurze, erotycznemu nienasyceniu paranoiczny terror, okrucieństwo wojny. Tylko i aż tyle.
Bohaterka tej ekspozycji to jedna z najważniejszych postaci przedwojennej polskiej awangardy, czołowa przedstawicielka konstruktywizmu.
Gra łamigłówkowa. Galeria surrealistycznych żywych obrazów. Naiwna wprawka początkującego scenarzysty.
W wykreowanych tu sytuacjach – racjonalnie dążąc do celu – możemy podjąć decyzje, od których włos się jeży.
„Risen 3: władcy tytanów” to ta sama co zawsze fabularna gra akcji, ze schematyczną fabułą i żenującymi dialogami.
„Wschód” jest ciekawym autokomentarzem do innych książek, innych podróży, ale jest też lustrem, które Stasiuk przystawia czytelnikom po to, by zajrzeli we własną przeszłość.
Adamczewski działa jak belfer: chcesz się oddać rozkoszom podniebienia, to najpierw odrób lekcję. Chcesz wypić espresso? Najpierw naucz się odróżniać dobre od złego.
Trzej młodzi muzycy, tworzący klasyczne „power trio”, bez najmniejszych kompleksów sięgają po najlepsze rockowe wzorce, mieszając je ze sobą z uroczą beztroską.
To jest płyta, której trzeba słuchać głośno, a w razie jakichś wątpliwości, bardzo głośno.
Nową płytę „Popular Problems” Cohen przygotował sobie na 80 urodziny.
Inne instrumenty” zabrzmią w tym roku na Warszawskiej Jesieni.
„Miasto 44” to największa polska superprodukcja po 1989 r. Przełomowa także w odtwarzaniu zniszczeń Warszawy, której już nie ma. Jak powstało to filmowe miasto?
Czy pomalowany przez artystę samochód staje się dziełem sztuki? Autorzy wystawy pokazującej wizje BMW autorstwa Warhola, Lichtensteina i innych uważają, że i owszem.
Do najnowszego numeru POLITYKI dołączamy głośny film „Locke”. To obraz sygnalizujący nowe zjawisko w kinie: wysyp minimalistycznych dramatów, atrakcyjnych opowieści zbudowanych wokół jednego człowieka.
Jesienne festiwale proponują nam przegląd sukcesów młodych polskich twórców, nagradzanych w kraju i za granicą. Czy można mówić o nowej polskiej szkole kompozytorskiej?
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Ci z ekstraklasy ścigają się z tymi na zagranicznym kontrakcie. W ten sposób w wydawaniu pieniędzy polscy piłkarze i ich żony osiągają światowy poziom.
Tysiące lat po tym, jak zrezygnowaliśmy z piktogramów i hieroglifów, ludzkość wydaje się je odkrywać na nowo – tym razem w sieci.
Media zgodnie już tytułują popularnego twórcę filmów na YouTube performerem. Czy Sylwester Wardęga jest artystą?
Tekst Ziemowita Szczerka „Ujście Odry: Jedyna polska kolonia” (POLITYKA 33) – będący jego autorską, miejscami ironiczną, a czasem gorzką obserwacją – poruszył i obruszył niektórych naszych czytelników. Oto ich głosy polemiczne.
W IPN nie ma i nie będzie żadnego lewactwa” – zapewnił nowy wiceprezes Instytutu. Nazwiska nie wspomnę, poczekam na dorobek. Trochę to brzmi jak wypowiedź właściciela folwarku.
Aaaaaaa… Pierzemy pierze w kurzu z pluszu – takie moje ogłoszenie drobne proponuję jako motto do wydarzeń ostatniego tygodnia. I do nich przechodzę.
Z okazji cyfrowej rekonstrukcji „Rejsu” (za darmo w necie!) obejrzałem go po raz wtóry.
Musimy jako rodzice powiedzieć: Dość! Dość psucia naszych dzieci w przedszkolach i szkołach!
W dzieciństwie nie marzyli o lataniu. Ale gdy polecieli balonem, wszystko inne przestało się liczyć.