Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Dyktatura małego ekranu

Telewizja w służbie reżimów

Przewodniczący ChRL Xi Jinping przemawia do pasażerów z ekranu w metrze w Szanghaju Przewodniczący ChRL Xi Jinping przemawia do pasażerów z ekranu w metrze w Szanghaju Carlos Barria/Reuters / Forum
Internet zabił telewizję, ale tylko na Zachodzie. Reszta świata wciąż wpatruje się w dwa, trzy kanały państwowej telewizji, która potrafi być skuteczniejsza niż wojsko w podtrzymywaniu reżimu.
Wieża telewizyjna Ostankino w Moskwie.Andriej Belenko/Flickr CC by 2.0 Wieża telewizyjna Ostankino w Moskwie.

Gdyby Niccolò Machiavelli sporządzał współczesny podręcznik rządzenia, musiałby zamieścić przepis na skuteczne wykorzystywanie mediów, bez nich nie da się przecież robić polityki. Niestety, Machiavelli nie żyje od pół tysiąca lat, dlatego obecni autokraci zdani są na intuicję i doświadczenia kilku pokoleń propagandzistów. Wiedzą, że z czytaniem gazet różnie bywa, konserwatywnie nie ufają nowym mediom i dlatego – jak za starych zimnowojennych czasów – wiarę pokładają w telewizji.

Polityka 38.2014 (2976) z dnia 16.09.2014; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Dyktatura małego ekranu"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021