Młoda generacja polskich kompozytorów

Nowa nowa fala
Jesienne festiwale proponują nam przegląd sukcesów młodych polskich twórców, nagradzanych w kraju i za granicą. Czy można mówić o nowej polskiej szkole kompozytorskiej?
Jagoda Szmytka (Niemcy) i Wojtek Blecharz (Stany Zjednoczone) są wciąż w kraju obecni.
Eugeniusz Helbert/Forum

Jagoda Szmytka (Niemcy) i Wojtek Blecharz (Stany Zjednoczone) są wciąż w kraju obecni.

Utwór „Not I” Agaty Zubel (laureatki Paszportu POLITYKI za 2004 r.) otrzymał w tym roku nową wrocławską nagrodę Polonica Nova. W zeszłym zaś roku zwyciężył na 60 Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Pradze, promującej nagrania radiowe utworów współczesnych w radiofoniach świata. Tej jesieni usłyszymy go kilka razy: na Warszawskiej Jesieni, na inauguracji Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu (to festiwal organizowany przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej, co roku w innym kraju), a także w ramach festiwalu otwarcia nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. To efektowna i barwna, audiowizualna interpretacja dzieła Samuela Becketta pod tym samym tytułem; w roli solistki występuje sama kompozytorka.

W tym samym czasie, gdy dowiedzieliśmy się o nagrodzie MTK dla „Not I”, przyszła również informacja o sukcesie łódzkiego kompozytora Marcina Stańczyka: zdobył główną nagrodę na konkursie im. Toru Takemitsu, jednym z najbardziej prestiżowych w Japonii, za utwór „Westchnienia”, który w bardzo pośredni, praktycznie niesłyszalny sposób nawiązuje do muzyki Chopina. Na Warszawskiej Jesieni kompozycja ta zostanie wykonana na jednym koncercie z utworem Agaty Zubel.

Natarcie młodej generacji

Tegoroczną sensacją stała się kolejna wygrana na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów, tym razem w grupie twórców do lat 30, otrzymana przez kończącego w tym roku trzydziestkę Andrzeja Kwiecińskiego za utwór „Canzon’ de baci”.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj