Kiedy fiskus wejdzie na wieś? Tego nie wie nikt

Upór w oborze
Do podatku dochodowego dla rolników przymierzał się każdy rząd, ale żadnemu się nie udało. Tuskowi też nie. W polskim teatrze politycznym nawet bogaci producenci wciąż grają rolę niepiśmiennych nędzarzy.
Właściciele gospodarstw mniejszych niż 6 ha (w Polsce większość) na własne zdrowie nie płacą; pozostali – złotówkę od hektara za każdego członka rodziny.
Stanisław Ciok/Polityka

Właściciele gospodarstw mniejszych niż 6 ha (w Polsce większość) na własne zdrowie nie płacą; pozostali – złotówkę od hektara za każdego członka rodziny.

Fiskus miał wejść na wieś od 2014 r. Tak obiecał Donald Tusk w swoim exposé rozpoczynającym drugą kadencję rządu PO-PSL. Ale tylko do gospodarstw, których roczne przychody przekraczają 100 tys. zł. Z miejskiej perspektywy to warunki do pozazdroszczenia. Zwłaszcza że do przychodów nie miało się wliczać dopłat unijnych, czyli – statystycznie – co trzeciej płynącej do rolników złotówki. W innych krajach Unii dopłaty są opodatkowane. Po odliczeniu kosztów bogaci rolnicy mieliby płacić jak inni przedsiębiorcy. Ale odliczając nakłady inwestycyjne, prawdopodobnie płaciliby niewiele. Biedni mogliby spać spokojnie.

Żeby jednak dochody rolników obliczyć, trzeba je było wreszcie zacząć liczyć, choćby w mocno uproszczonej formie. PSL od lat lansuje pogląd, że chłop sobie z rachunkami nie poradzi. Ich zdaniem to wyborca specjalnej troski. Nie poradzić miał sobie także z założeniem konta w banku, na które wpływają dopłaty. Tymczasem żadnych problemów nie było. Motywacja okazała się skuteczna.

Powrót do dyskusji o konieczności objęcia rolników systemem podatkowym wymusił Trybunał Konstytucyjny, który jeszcze w 2010 r. uznał, że niepłacenie przez nich składek na zdrowie łamie konstytucję. Trudno mówić o równości obywateli wobec prawa, jeśli marnie zarabiający mieszczanie od każdej złotówki płacić muszą PIT, a bogaci wiejscy latyfundyści żadnych kosztów utrzymania państwa nie ponoszą.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj