Młodzi nie są chętni na „Mieszkania dla Młodych”

Mieszkania na dopingu
Program Mieszkania dla Młodych tłumów nie przyciągnął. Na zakupy ruszyli natomiast inwestorzy, którzy mniej wierzą w opłacalność lokat, a bardziej w trwałość murów.
Flickr CC by 2.0

Deweloperzy kuszą „rezydencjami”, „ogrodami”, „parkami”, które w praktyce są małymi osiedlami o bardzo przeciętnym standardzie. Ogłaszają promocje, wyprzedaże. Tak się dzieje od lat, ale ostatnio rezultaty są zaskakująco dobre. W minionym kwartale firmy deweloperskie sprzedały 11 tys. mieszkań, tyle samo, ile w analogicznym okresie rekordowego 2007 r. (dane firmy REAS z sześciu największych aglomeracji). W ostatnim kwartale ubiegłego roku sprzedaż była prawie tak samo dobra. Może to oznaczać, że rynek mieszkaniowy wyszedł z zapaści, wróciła hossa. Ale pewności nie ma.

Deweloperzy nadal mają w ofercie około 40 tys. mieszkań, w tym ponad 13 tys. w budynkach oddanych już do użytku (dane REAS). Rynek należy do kupującego i wszystko wskazuje, że w przyszłym roku będzie tak samo. Po wzroście sprzedaży deweloperzy zaczęli odmrażać inwestycje odłożone na lepsze czasy. Czeka nas kolejny duży wysyp ofert. Hossa na rynku zależy od tego, czy znajdą się kupcy na ten towar.

Udział mieszkań kupowanych przez naszych klientów za gotówkę wynosi ostatnio 33 proc. – twierdzi Robert Ziółek, prezes firmy Dolcan. To dosyć typowa sytuacja. Według Jacka Furgi, przewodniczącego Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich, dużo mieszkań kupiono w ostatnich miesiącach za pieniądze wycofane z lokat bankowych i innych aktywów finansowych. W rezultacie sprzedaż wzrosła, chociaż liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych była podobna, jak w chudym I kwartale ubiegłego roku. A w porównaniu z końcówką minionego roku udzielono ich nawet mniej.

Analitycy firmy Home Broker i portalu Domiporta.pl podają, że przeciętna rentowność inwestycji w mieszkania na wynajem wynosi netto 4,03 proc. (w tym w Warszawie – 4,81 proc.). Czyli jest wyższa niż najlepiej oprocentowanych lokat (według tych samych analiz, lokaty w 36 bankach dają rocznie, po opodatkowaniu, średnio 2,13 proc. zysku).

Czytaj także

Rynek: aktualności i komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną