Rynek

Dom z wysokim IQ

Inteligentny dom, oszczędza czas i pieniądze

Warszawskim osiedlem Hill Park zarządzają inteligentne systemy elektroniczne. Warszawskim osiedlem Hill Park zarządzają inteligentne systemy elektroniczne. materiały prasowe
Mamy coraz więcej domów, które „myślą”. Działające w nich instalacje mogą zadbać o nasze bezpieczeństwo, wyręczyć w wielu czynnościach, zmniejszyć rachunki za energię. Są coraz inteligentniejsze i coraz tańsze.
JR/Polityka

Wysokim ilorazem inteligencji wyróżnia się otwarty uroczyście kilka dni temu w centrum Warszawy wieżowiec Cosmopolitan, w którym zainstalowano nowoczesny i kosztowny system HMS (Home Management System). Mieszkaniec apartamentu może zaprogramować w tym systemie dowolne scenariusze. Na przykład opcję „poranek”, która spowoduje podniesienie temperatury w mieszkaniu, uruchomi ogrzewanie podłogowe w łazience, włączenie ulubionej melodii. Po takim powitaniu zapewne łatwiej wstać z łóżka. Z kolei opcja „noc” wyłączy oświetlenie i obniży temperaturę.

Za pomocą smartfona albo tabletu można zdalnie zarządzić przygotowanie przez łazienkowe instalacje kąpieli, która będzie czekała na wracającego do domu mieszkańca. System HMS w najmniejszych mieszkaniach w wieżowcu (53 m kw.) kosztuje ok. 50 tys. zł, w największych – nawet setki tysięcy. Dla właścicieli, którzy zapłacili za metr kw. co najmniej 22 tys. zł (im wyższe piętro, tym drożej), nie ma zapewne znaczenia, że dzięki domowej automatyce będą mniej wydawać na ogrzewanie.

Deweloper Tacit Development Polska położył nacisk głównie na komfort. I na wygodę: przejęcie przez instalacje wielu czynności wykonywanych jednocześnie bez konieczności chodzenia od przełącznika do przełącznika. Liczą się także bajery w rodzaju świeżo zaparzonej kawy z ekspresu, który włączy się chwilę przedtem, nim domownik wejdzie do kuchni.

Polityka 40.2014 (2978) z dnia 30.09.2014; Poradnik; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Dom z wysokim IQ"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021