Rynek

Pięć mitów o TTIP

Czarna legenda umowy handlowej UE-USA

Potrzebujemy wiarygodnej dyskusji o ekonomicznych skutkach umowy Unia–USA, a nie straszenia mitami. Potrzebujemy wiarygodnej dyskusji o ekonomicznych skutkach umowy Unia–USA, a nie straszenia mitami. zerbor / PantherMedia
Umowa handlowa Unia Europejska–USA, czyli słynne TTIP, dorobiła się już czarnej legendy. Raczej niezasłużenie.
Sukces TTIP ma polegać nie tylko na zniesieniu ceł – te już są bliskie zeru – ale także na wprowadzeniu, tam gdzie to możliwe, podobnych rozwiązań i standardów.MS/Polityka Sukces TTIP ma polegać nie tylko na zniesieniu ceł – te już są bliskie zeru – ale także na wprowadzeniu, tam gdzie to możliwe, podobnych rozwiązań i standardów.

Od 2013 r. Unia i USA negocjują umowę o liberalizacji handlu transatlantyckiego. Według Komisji Europejskiej dzięki Partnerstwu na rzecz Handlu i Inwestycji (Transatlantic Trade and Investment Partnership – TTIP) unijna gospodarka urośnie o 120 mld euro w ciągu dekady od podpisania porozumienia. Przeciwnicy TTIP kwestionują te wyliczenia i nazywają porozumienie koniem trojańskim – boją się, że da amerykańskim korporacjom narzędzia wpływu na Europę.

Polityka 21.2015 (3010) z dnia 19.05.2015; Rynek; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Pięć mitów o TTIP"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021