Rynek

Psucie krwi

Produkcja osocza w Polsce: czy ten projekt ma szansę na sukces?

Wytwórnia surowic i szczepionek Biomed w Lublinie. Wytwórnia surowic i szczepionek Biomed w Lublinie. Iwona Burdzanowska / Agencja Gazeta
Osocze, składnik krwi, od 25 lat kojarzy się z aferami. I z nieudolnością państwa w relacjach z biznesem. Temat ma swój ciąg dalszy. Do szpitali dotarły pierwsze preparaty z osocza firmowane przez lubelski Biomed. Koniec afer? To zależy, czy państwo nauczyło się czegoś na błędach.
Preparaty z osocza są niezbędne przy przeszczepach, dla chorych na hemofilię, ale także przy ratowaniu ofiar katastrof czy na misjach wojskowych.Szymon Laszewski/Forum Preparaty z osocza są niezbędne przy przeszczepach, dla chorych na hemofilię, ale także przy ratowaniu ofiar katastrof czy na misjach wojskowych.

Biomed zaopatruje na razie szpitale tylko w immunoglobulinę, ale już psuje interesy wielkim zagranicznym konkurentom. Tego leku powstającego z osocza potrzebują osoby z obniżoną odpornością, a więc m.in. chorzy na raka, białaczkę, HIV. Jest w całości finansowany przez państwo. Polska firma sprzedaje go po 150 zł, o 30 zł taniej niż wielkie zagraniczne koncerny farmaceutyczne. Do tej ceny obniżono więc refundację także dla innych producentów. Państwo zaoszczędziło, dotychczasowi dostawcy stracili.

Polityka 23.2015 (3012) z dnia 31.05.2015; Rynek; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Psucie krwi"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020