Nowy trend: wakacyjne domy do wynajęcia

Poczet dacz
Drugim domem może być rezydencja za miastem i altana w ogrodzie działkowym. Wakacyjnych domów jest u nas ponad 600 tys. Wciąż niedużo, jak na europejskie standardy. Ale Polacy wolą dziś wynajmować niż budować.
Polityka

Drugi dom na Mazurach
Jan Morek/Forum

Drugi dom na Mazurach

Altana działkowa na Podlasiu
Michał Kość/Agencja Wschód/Reporter

Altana działkowa na Podlasiu

Nadmorski apartament
Wojciech Kryński/Forum

Nadmorski apartament

Najwięcej domów letniskowych budowało się niegdyś albo kupowało nad jeziorami, głównie na Mazurach. Dziś w ofertach dacz na Mazurach można przebierać, ceny są niewysokie (często rzędu 50 tys. zł), ale o kupca trudno. – Popyt jest bardzo mały. Klienci zainteresowani są niemal wyłącznie domami całorocznymi, w zabudowie siedliskowej. Domki letniskowe się wynajmuje, a nie kupuje. Ostatnio przyjeżdża na Mazury dużo Skandynawów, Holendrów i wynajem kwitnie – twierdzi pośrednik Marek Buczyński z Giżycka.

Przybyło tylko kupców na grunty, zwłaszcza na modnej Suwalszczyźnie. – Od ponad roku trwa napływ inwestorów z gotówką, którzy kupują duże areały ziemi w pobliżu jezior, lasu. Kilku moich klientów buduje sobie letnie rezydencje, ale dla wielu jest to po prostu lokata pieniędzy. Ziemię sprzedają głównie starzy rolnicy, którzy nie radzą sobie z jej uprawą, a nie mają następców. Ceny działek są niskie, rzędu 1025 zł za metr – mówi Włodzimierz Kudraszew, pośrednik z Augustowa.

Tereny w sąsiedztwie augustowskich jezior wykupują także deweloperzy. Można zamówić budowę domu pod klucz na tysiącmetrowej działce, całorocznego, reklamowanego jako energooszczędny (cena metra kw. ok. 3 tys. zł).

Każdy weekend 

Jednak z badań Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN wynika, że najwięcej drugich domów zbudowano we wsiach wokół Warszawy, Łodzi, Krakowa, Gdańska. Coraz częściej są to budynki ciepłe, całoroczne. Dzięki szybkiemu dojazdowi można w nich spędzać każdy weekend, a przy elastycznym systemie pracy – większość tygodnia. Dla wielu są ważniejsze niż mieszkania w mieście. Moda na dom na wsi dotyczy zresztą nie tylko letnisk. Mieszkańców miast ubywa (poza Warszawą, której siła przyciągania nie słabnie), bo bardziej prestiżowymi adresami niż zatłoczone śródmieścia są okoliczne wsie.

Początkowo dostrzegano głównie zagrożenia, jakie mogą przynieść drugie domy: degradację środowiska naturalnego, konflikty ich posiadaczy ze stałymi mieszkańcami. W ostatnich dekadach coraz więcej uwagi zwraca się na korzyści: możliwość ucieczki od marginalizacji i wyludnienia wsi – twierdzi dr Czesław Adamiak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor raportu na temat drugich domów. Nowi właściciele uratowali wiele siedlisk, opuszczonych i popadających w ruinę. Starych chałup, które rolnicy zamierzali przeznaczyć na opał. Część z nich rozebrano i przeniesiono w inne miejsca.

Także Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN podkreśla zalety letniskowego budownictwa. Dzięki pieniądzom ze sprzedaży działek rolnicy modernizują swoje gospodarstwa. Wielu znalazło zatrudnienie przy budowie i remontach domów, w usługach, ochronie. Gminy mają większe wpływy z podatków od nieruchomości. Grunty rolne V i VI klasy są w ogóle zwolnione z podatku, dlatego ich przeznaczenie pod budownictwo rekreacyjne to dla lokalnej władzy czysta korzyść. Właściciel daczy płaci podatek i od działki, i od domu (stawki ustala gmina).

Do minusów należą zmiany w krajobrazie, przekształcenie się niektórych wsi w osiedla ogrodzonych, monitorowanych domów jednorodzinnych, wzmożony ruch samochodowy. „Z przeprowadzonych badań wynika jednoznacznie, że korzystne skutki lokalizacji drugich domów na obszarach wiejskich przeważają jednak nad niekorzystnymi” – podsumowuje prof. Krystian Heffner, pod którego kierunkiem prowadzono badania.

Stosunek do wakacyjnego budownictwa jest u nas tym bardziej przychylny, że mamy go stosunkowo mało. Szwajcarzy zaczęli je ograniczać: w referendum przeprowadzonym w 2012 r. opowiedzieli się za utrzymaniem udziału mieszkań wakacyjnych w każdej gminie na poziomie maksymalnie 20 proc. ogółu. Jak podaje dr Czesław Adamiak, najwięcej drugich domów jest w Finlandii (90 na tysiąc mieszkańców), Hiszpanii (83) i Szwecji (76). Bardzo mało w Anglii (pięć na tysiąc mieszkańców), ale Brytyjczycy drugie domy mają głównie w Hiszpanii. W Polsce też jest ich niedużo (17).

Według Diagnozy Społecznej 2013 r. dom na lato ma 5 proc. gospodarstw, czyli jest ich około 650 tys. Dane te nie obejmują małych domków, stawianych np. przez wędkarzy (o powierzchni zabudowy do 35 m kw.), które formalnie są budynkami gospodarczymi na gruntach rolnych, albo przyczep campingowych, czasem obudowanych altanami. Nie obejmują także ogrodów działkowych.

W internecie można znaleźć na przykład takie ogłoszenie: „Sprzedam domek letniskowy we Władysławowie, 1,5 km od morza, 60 m kw. powierzchni użytkowej, cena 124 tys. zł”. Jak na taką lokalizację – niedrogo. Tylko działeczka mała, zaledwie 440 m kw. Formalnie biorąc, oferowany domek jest altaną w ogrodzie działkowym.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną