Rynek

Ręce, które liczą

Czy minister finansów powinien być ekonomistą?

George Osborne - historyk George Osborne - historyk Simon Dawson/Bloomberg / Getty Images
Przyzwyczailiśmy się do tego, że to dobrze i zdrowo, kiedy ministrem finansów jest ekonomista. Ale może czas zakwestionować ten niebezpieczny monopol.
Nicolas Sarkozy - prawnikGetty Images Nicolas Sarkozy - prawnik

Czy ministrem zdrowia musi być lekarz? Może, ale bywały już odstępstwa od tej zasady. Albo czy za cyfryzację kraju odpowiadać może jedynie informatyk? Oczywiście, że nie. Mało tego – ministrem obrony albo spraw wewnętrznych to nawet nie może być czynny wojskowy ani policjant. W końcu zasada cywilnej kontroli nad resortami siłowymi jest fundamentem naszej demokracji. Skąd więc obsesyjne przekonanie, że tylko ekonomista może pokierować polityką ekonomiczną rządu?

Instrukcja obsługi finansów

Fakty są takie, że po 1989 r.

Polityka 44.2015 (3033) z dnia 27.10.2015; Rynek; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Ręce, które liczą"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021