Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Ostatni bankomat

Tricki prezesa PKP Intercity

Jacek Leonkiewicz, prezes PKP Intercity Jacek Leonkiewicz, prezes PKP Intercity Marek Wiśniewski / Forum
Młody prezes PKP Intercity Jacek Leonkiewicz skusił promocjami wielu pasażerów do powrotu na kolej. Plany ma ambitne, ale może łatwo paść ofiarą „dobrej zmiany”.
Polityka

Era finansistów na kolei, zwanych pieszczotliwie bankomatami, dobiegła końca, ale jeden z nich wciąż jeszcze rządzi. Na swoje szczęście ma dobre rodzinne tradycje – kolejarskie. Jacek Leonkiewicz, zaledwie 33-letni prezes PKP Intercity, zawsze może powołać się na dziadka, który przez wiele lat pracował w Lublinie w kolejowym sanepidzie. Leonkiewicz pamięta kolejarskie mundury wiszące w starej lubelskiej kamienicy, gdzie do dziś mieszka jego babcia. Po dziadku Leonkiewicz ma zresztą szczególną pamiątkę – drugie imię, Hieronim, kiedyś powód do drwin w szkole, ale podczas dzisiejszego patriotycznego wzmożenia pasuje jak ulał.

Jednak do pracy na kolei prezes PKP Intercity nie trafił prosto z Lublina, lecz objazdem przez… Londyn. To tam pracował kilka lat po skończonych studiach w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. Pasjonowała go bankowość inwestycyjna, a zwłaszcza handel akcjami i obligacjami. Gdy zaczynał praktyki w Londynie w 2006 r., cały świat finansowy wierzył, że gospodarczy boom nie będzie miał końca. Jednak już rok później pojawiły się pierwsze symptomy kryzysu. Leonkiewicz łatwo się nie poddawał. Zmieniał kilkakrotnie miejsce pracy, bo jak sam mówi, nie chciał bezczynnie siedzieć i brać pieniędzy, tylko czegoś się nauczyć. Ostatecznie wrócił do Polski w 2009 r., chociaż, jak podkreśla, raczej z powodów rodzinnych, a nie zawodowych. Pobyt w Londynie był prawdziwą szkołą życia. – Do dziś nie rozumiem, jak można być w pełni zaangażowanym w to, co się robi, wychodząc do domu już o szesnastej – mówi prezes.

Po powrocie do Polski trafił do Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PKO, kierowanego przez Jakuba Karnowskiego, który w 2012 r.

Polityka 10.2016 (3049) z dnia 01.03.2016; Rynek; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatni bankomat"
Reklama