Polski start-up Finspi podbija świat

Sen spełniony na Jawie
Założony w Polsce serwis społecznościowy Finspi odnosi duże sukcesy w Indonezji. Jego twórcom marzy się podbój Azji, a potem reszty świata. Postanowili udowodnić, że w internecie naprawdę nie ma żadnych granic.
Jack Masztakow i Marcin Roszkowski, założyciele i właściciele Finspi
Finspi

Jack Masztakow i Marcin Roszkowski, założyciele i właściciele Finspi

materiały prasowe

audio

AudioPolityka Cezary Kowanda - Sen spełniony na Jawie

Gdy Marcin Roszkowski i Jack [czytaj: Dżek] Masztakow poznali się w 2014 r. w Dublinie, na pewno nie sądzili, że po dwóch latach będą wspólnie przeprowadzać się z rodzinami do Dżakarty. Na początku, rozmawiając tuż przed największą europejską konferencją technologiczną Web Summit, na której spotykają się ludzie z pomysłami na internetowy biznes, patrzyli zresztą na siebie dość nieufnie. Marcin przyjechał z projektem rozbudowy swego sklepu online, sprzedającego firmom treści multimedialne, zdjęcia i filmy do wykorzystania na stronach internetowych. Twardo stąpał po ziemi i trochę przerażały go wizje prezentowane przez Jacka.

Ten natomiast nigdy nie bał się marzyć o wielkich rzeczach. Chciał budować serwis społecznościowy nie dla jednego kraju, ale od razu dla całego świata, rzucając wyzwanie największym, z Facebookiem na czele. Dla niego pomysły Marcina były banalne i mało ambitne. W końcu, po długich rozmowach, postanowili sobie zaufać. Marcin uznał, że choć projekt Jacka jest szalony, warto podjąć wyzwanie, nawet zapomnieć o własnym sklepie internetowym. Natomiast dla Jacka Marcin miał stać się kluczem do świata finansów, przekonać inwestorów, że warto powierzyć pieniądze polskiemu ambitnemu start-upowi.

I tak narodził się Finspi, skrót od Friends&Inspirations, czyli przyjaciele z inspiracjami. To sieć społecznościowa, ale jej twórcy nie lubią porównań z Facebookiem i chętnie opowiadają o różnicach. – Na FB dodajemy do grona znajomych rodzinę, przyjaciół, kolegów z pracy. W ten sposób zamykamy się w lokalnych gettach. A Finspi wyszukuje osoby mające takie same zainteresowania jak my, mieszkające w dowolnym miejscu na świecie – tłumaczy Jack Masztakow.

Imponujące  tempo rozwoju

W odróżnieniu od FB Finspi działa na zasadach pełnej otwartości. Nie trzeba być znajomym innego użytkownika, żeby śledzić wszystkie jego wpisy. Kto zamieszcza cokolwiek na Finspi, ten chce się tym dzielić z całym światem bez ograniczeń. Dodanie do grona znajomych oznacza tylko tyle, że użytkownicy mogą wysyłać sobie dodatkowo prywatne wiadomości. W porównaniu z FB Finspi jest też serwisem dużo prostszym, mającym oczywiście na razie znacznie mniej funkcji, oraz bardzo multimedialnym. Podstawowym środkiem przekazu są tam zdjęcie czy krótki filmik, a nie słowa. To świat kultury obrazkowej – dla jednych banalny, dla innych po prostu odpowiadający na potrzeby młodych ludzi.

Prezentacja Finspi na technologicznym szczycie w Dublinie była sporym sukcesem, więc pojawiły się pierwsze pieniądze na rozwój. W sieć zaangażowało się kilku polskich inwestorów, dzięki którym można było zacząć prace nad serwisem. Oddział programistów powstał w Rzeszowie, a w Warszawie, na 16. piętrze biurowca niedaleko Dworca Zachodniego, została stworzona kwatera główna. Podział ról jest jasny – szef Finspi to Jack, Ukrainiec urodzony i wychowany w Ługańsku, który zaledwie kilka tygodni temu dostał polskie obywatelstwo.

W przeciwieństwie do wielu swoich rodaków przyjeżdżających do Polski Jack nie ma żadnych polskich korzeni. Jeszcze chodząc do ogólniaka, pracował w Ługańsku jako programista, pisał programy na gry komputerowe. Gdy zdał maturę, stwierdził, że na Ukrainie nie ma studiów informatycznych, które by go interesowały. Mając zaledwie 18 lat, przyjechał w 2008 r. do Polski i tu założył pierwszą własną firmę informatyczną. Potem kilka lat spędził w Rosji, współtworząc lokalne sieci społecznościowe. Nad podobnymi serwisami pracował też w Polsce, aż w końcu dostał szansę zbudowania Finspi, o czym marzył od lat. W Ługańsku, kontrolowanym dziś przez separatystów wspieranych przez Moskwę, wciąż mieszkają mama i babcia Jacka. Marzeniem Masztakowa byłoby ściągnięcie ich do Polski, ale mama nie chce zostawiać babci, a ta nie wyobraża sobie życia gdziekolwiek indziej.

Marcin Roszkowski nie jest programistą. Kilka lat starszy od swojego biznesowego partnera, pracował dotąd głównie w branży public relations, a wolne chwile poświęcał wspinaczce. Zaliczył kilka szczytów z korony Ziemi, jak Elbrus i Kilimandżaro, a także słynny Matterhorn. W sprawach technicznych wiedzę ma dużo mniejszą niż Jack i wcale tego nie ukrywa. Gdy jednak trzeba sprzedać pomysł, to on bryluje i nie można mu odmówić reklamowego talentu.

Historia Finspi pewnie nie byłaby warta większej uwagi, gdyby nie tempo rozwoju tego serwisu. A ono jest rzeczywiście imponujące. Prace nad Finspi ruszyły wiosną ubiegłego roku, a strona była gotowa w połowie grudnia. W ciągu zaledwie czterech miesięcy liczba korzystających z serwisu wzrosła do półtora miliona. Jednak najbardziej niespodziewany jest podział geograficzny. To nie Polacy należą do najchętniej korzystających z Finspi, lecz… Indonezyjczycy. Dlaczego?

Podczas rozmów z inwestorami Marcin i Jack doszli do wniosku, że powinni pomyśleć przede wszystkim nie o Europie, ale o Azji. To tam bowiem sieci społecznościowe są wyjątkowo popularne i intensywnie używane. U nas rynek jest zdominowany przez Facebook, a w Azji młodzi ludzie używają równocześnie wielu sieci. Często mają na smartfonie zainstalowanych nawet 8–10 różnych aplikacji społecznościowych i korzystają z nich naraz, przełączając się płynnie między jedną a drugą. Nie ma zatem sensu koncentrować się na Polsce czy nawet innych krajach europejskich. Organizator nowego serwisu byłby szalony, zakładając, że łatwo odbierze użytkowników FB. Lepiej znaleźć dla siebie niszę. Wybór padł na 250-milionową Indonezję, kraj wciąż stosunkowo biedny, ale o ogromnym potencjale, gdzie już ponad 100 mln mieszkańców ma smartfony i, co ważne, bardzo intensywnie z nich korzysta.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną