Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

PiS obiecywało dobre zarządzanie. I gdzie ono teraz, po wycieku danych milionów Polaków, jest?

Beata Szydło / Facebook
Pani premier i jej ministrowie nie poinformowali, czy ta sprawa to tylko humbug, czy może potencjalnie bardzo groźny kryzys.

Ktoś jakimś trafem prawdopodobnie przechwycił szczegółowe dane nieznanej liczby obywateli Rzeczypospolitej. Informacje z bazy PESEL wystarczą, by na cudze konto wykonać wiele operacji, próbować zaciągnąć zobowiązania, np. wziąć kredyt. Sprawa jest więc poważna, dotyczyć może milionów osób. Tak, są informacje, że w związku z tymi wydarzeniami mogą ucierpieć Polacy.

Rządzące Prawo i Sprawiedliwość obiecało Polakom dobrze zarządzane, silne państwo. Ale na razie pani premier i jej ministrowie nie poinformowali (nie chcą? nie dostali pozwolenia?), czy sprawa to tylko humbug, czy może potencjalnie bardzo groźny kryzys. Tak oto silne państwo zostawia obywateli na lodzie, a siła „biało-czerwonej drużyny” okazuje się wirtualna.

Na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, administrujące danymi PESEL, za najpilniejsze uznaje podzielenie się informacjami o trzech istotnych zdarzeniach: rozbiciu przez straż graniczną grupy przestępców (to wydarzenie bez precedensu, chwali się ministerstwo), odznaczeniach przyznanych funkcjonariuszom i wprowadzeniu mapy zagrożeń dla całej Polski.

Ministerstwo cyfryzacji? Na pierwszym miejscu w dziale aktualności roztacza zalety nowego zawodu, technika szerokopasmowej komunikacji elektronicznej.

MON? Zapowiada XXIV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (6–9 września, Kielce) i daje znać, że wojska lądowe świętowały pod Mławą, z udziałem 350 rekonstruktorów, piechoty, kawalerii, czołgów i samolotów.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych? Wywiesił jedynie lakoniczne ogłoszenie kończące się następującą poradą: osoby, które podejrzewają, że ich dane zostały wykorzystane w sposób naruszający przepisy karne, mogą złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa bezpośrednio do organów ścigania.

Gruszek w popiele nie zasypia tylko ministerstwo sprawiedliwości, które gracko zabrało się za kontrole w sprawie „nieprawidłowego wykorzystania danych z systemu PESEL”. 

I tyle. Nie wiemy nawet, czy coś się stało. Co robić? Czy rzucać wszystko i natychmiast pisać do prokuratury? Czy najpierw zakładać konto w Krajowym Rejestrze Długów? Wiadomo, że na żmudną prokuratorsko-urzędniczą ścieżkę wejdą nieliczni, najbardziej zdeterminowani albo podejrzliwi. Reszcie pozostaje nadzieja, że jakoś to będzie – skoro państwo jest silne, to obywatele też nie powinni upadać na duchu.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Seks tak, prezerwatywa nie, czyli przychodzi ksiądz do seksuologa

Księża w stosunku do ogólnej populacji mają większą impulsywność w seksualności. Ze względu na celibat na co dzień starają się ją „tłumić, tłumić, tłumić”, ale ona później może wybuchnąć w sposób niekontrolowany jak ładunek saperowi w rękach – mówi Andrzej Gryżewski, seksuolog.

Agata Szczerbiak
26.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną