Rynek

Podatki po nowemu. Czy najbogatsi będą płacić więcej?

Pixabay / Pixabay
Bogaci mają zapłacić trochę więcej, biedni trochę mniej, ale reforma PIT bez równoczesnych zmian w podatkach płaconych przez firmy nie ma sensu.

PiS już wie, jak zrealizuje obietnicę prezydenta Dudy dotyczącą podwyższenia kwoty wolnej do 8 tys. zł. Budżetu na taką hojność wobec podatników nie stać, więc niektórzy muszą zapłacić więcej, aby inni oszczędzili. Stanie się to pod płaszczykiem łączenia różnych danin w jedną.

Zamiast osobnego podatku PIT, składki na ubezpieczenie zdrowotne czy składki emerytalnej wszyscy mamy płacić od 2018 r. jedną, wspólną daninę. Zapewne zostanie ona tak skonstruowana, aby uwzględnić ruchomą kwotę wolną od podatku. Maksymalnie wyniesie ona na przykład 8 tys. zł, więc prezydent będzie mógł prezesowi zameldować wykonanie zadanie. Oczywiście przy wyższych dochodach kwota wolna spadnie, a przy tych najwyższych nie będzie jej wcale. Teraz wynosi dla każdego niespełna 3,1 tys. zł.

Na takiej operacji mają skorzystać najbiedniejsi, i to słuszna decyzja. W Polsce osoby zarabiające mało płacą stosunkowo wysokie podatki, w porównaniu z wieloma krajami europejskimi. Z drugiej strony fiskusowi więcej oddadzą zarabiający ponad 100 tys. zł brutto rocznie, jeśli wierzyć przeciekom. Ma się tak stać głównie dlatego, że nie będzie już ograniczeń w płaceniu składek ZUS. Teraz bowiem osoby bogatsze przestają je odprowadzać, gdy przekroczą określony próg (w tym roku kwota ograniczenia podstawy wymiaru składek wynosi nieco ponad 120 tys. zł rocznie). Po roku rządów PiS odkrył, że taki mechanizm może doprowadzić do sytuacji, w której bogaci płacą procentowo niższe podatki niż biedni. Brawo za spostrzegawczość!

Według Henryka Kowalczyka, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów i jednej z najważniejszych postaci w rządzie, reforma PIT będzie neutralna dla budżetu. Czyli państwo dostanie tyle samo, bo o ile mniej zabierze gorzej zarabiających, to odbije sobie straty na mających wyższe zarobki. To dość optymistyczne założenie, skoro na razie nic nie słyszymy o jednoczesnej reformie CIT, czyli podatku od firm.

Tymczasem niewiele osób dobrze zarabiających w ogóle płaci w Polsce PIT. Tylko 3 proc. podatników wpada w wyższy próg, chociaż obowiązuje on po przekroczeniu 85 tys. zł rocznie. Nie oznacza to, że w Polsce tak mało osób przyzwoicie zarabia. Po prostu gdy tylko zaczyna im się to opłacać, przechodzą na CIT, rejestrując firmę, choćby i jednoosobową. Stawka CIT bowiem jest liniowa, wynosi zawsze 19 proc.

Teraz rząd chce zwiększyć obciążenia dla tej niewielkiej grupy bogatszych, która wciąż płaci PIT. Trudno nie założyć, że większość z nich „ucieknie” w CIT, żeby oszczędzić. Rozwiązaniem byłaby kompleksowa reforma jednocześnie PIT i CIT. Tak aby zamiana jednego na drugi nic nie dawała. Ale na to się nie zanosi. Jak zawsze, zmiany podatkowe przeprowadzane są w Polsce wybiórczo i bez zrozumienia, że wszystkie podatki to system naczyń połączonych.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną