Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

PiS daje i odbiera

PiS chce zakazać pracy dla emerytów. Trzeba będzie wybierać: praca albo emerytura

Maxppp / Forum
Obecnie osoba, która normalnie kończy aktywność zawodową, może pracować i pobierać świadczenie. Pod warunkiem jednak, że nie przeszła na emeryturę wcześniejszą. Wtedy obowiązują ograniczenia w dorabianiu.

Prawo i Sprawiedliwość przywróciło wcześniejszy wiek emerytalny, intensywnie kombinując, jak do korzystania ze świadczeń emerytalnych nie dopuścić. Wszystkich, nie tylko tych, którzy zrezygnują z pracy wcześniej. Tym sposobem ma być zakaz pracy dla emerytów. Trzeba będzie wybierać: praca albo emerytura.

To logiczne i sprawiedliwe, takie rozwiązanie zachęca do pozostania na rynku pracy do wieku, w którym kończą ją inni.

Zakaz, który chce wprowadzić obecna władza, ma inny cel – uniemożliwić pobieranie świadczenia osobom, które rzetelnie pracowały do czasu osiągnięcia emerytalnego wieku ustawowego, odkładając na starość. I sobie to świadczenie wypracowały, ale chcą i mogą popracować jeszcze przez jakiś czas. Z pożytkiem dla reszty społeczeństwa, bo takie osoby płacą przecież pełne składki na ZUS, w tym składkę rentową, choć już nigdy z renty nie skorzystają.

PiS liczy, że w ten sposób wielu ludziom wydłuży wiek emerytalny, choć – jak widać pozornie – parlament go znowu skrócił. Może się przeliczyć, bo wielu z dorabiania po prostu zrezygnuje. Wielu poszuka furtek prawnych. Na rynku pracy zrobi się problem, brak rąk do pracy staje się coraz bardziej odczuwalny, firmy mają kłopot z naborem specjalistów. Rozwiązanie jest głupie i w ten sposób rząd dziury w ZUS, którą sam powiększył, nie zasypie.

Emeryci będą pracować nielegalnie

Prawo i Sprawiedliwość cofa wszystkie reformy, które wprowadziły poprzednie rządy. Także te dobre, bo były i takie. Jak zasada, że wysokość przyszłej emerytury zależy od sumy, zaoszczędzonej przez nas przez wszystkie lata pracy.

Reklama