Rynek

Utrzymanie przywilejów podatkowych posłów to wpadka PiS. Nie zostanie szybko zapomniana

Wicepremier Mateusz Morawiecki Wicepremier Mateusz Morawiecki Kancelaria Prezesa RM
Rząd Szydło i wicepremier Morawiecki mogli przewidzieć, że decyzja o utrzymaniu przywileju podatkowego dla klasy politycznej obniży wiarygodność ich reformy.

Wicepremier Morawiecki dostał to, o co się prosił. Jego „doceńmy ciężką pracę polityków” ma wielkie szanse, by wejść do politycznego słownika III RP. I usadowić się w nim tuż obok słynnego „trzeba było się ubezpieczyć”, którym premier Cimoszewicz „pocieszał” powodzian. Albo „zmień pracę, weź kredyt” prezydenta Komorowskiego.

W Polsce politycy zarabiają stosunkowo niewiele

Obiektywnie rzecz biorąc, wicepremier Morawiecki nie powiedział niczego nowego. To fakt, że politycy w Polsce zarabiają stosunkowo niewiele. Przynajmniej na tle parlamentarzystów z innych krajów unijnych. A kwota wolna na diety poselskie sięgająca 30 tys. złotych rocznie jest jednym z bonusów przy pomocy, których ustawodawca ponosił po cichu atrakcyjność profesji polityka.

Ale na tej samej zasadzie swoich wpadek mogliby bronić zarówno Cimoszewicz (no bo przecież warto się ubezpieczać), jak i Komorowski (pewnie do dziś myśli, że apelował do mieszczańskich cnót pracowitości i zapobiegliwości). Opinia publiczna bezlitośnie ich jednak wyszydziła. I miała rację. Bo zawsze liczy się kontekst, w którym pada wypowiedź wpływowego polityka.

Z tego właśnie powodu nie poucza się ofiar klęski żywiołowej na miarę stulecia w dniu, gdy stracili dorobek życia, ani nie wymądrza się na temat pracowitości w sytuacji, gdy reprezentujemy partię, która przez osiem lat nie potrafiła sobie poradzić z tegoż rynku uśmieciowieniem.

Nawet zwolennicy PiS krytykują kwotę wolną

Podobnie jest dziś z Morawieckim, który odpierał zarzut o utrzymanie podatkowych przywilejów parlamentarzystów w sposób wyjątkowo nieudolny. Wicepremier musiał przecież wiedzieć, że pomysł na taki akurat kształt reformy kwoty wolnej zostanie poddany ostrej krytyce przez antyfiskalnie nastawioną części opinii publicznej. A jej szeregi są w Polsce wyjątkowo liczne. I to zarówno po stronie liberalnej (PO, Nowoczesna), jak i prawicowej (Kukiz’15) części opozycji.

Nawet we własnych szeregach pisowska logika reformy kwoty wolnej jest mocno kontestowana. Publicysta „Do Rzeczy” Łukasz Warzecha już zdążył nazwać wypowiedź Morawieckiego „bezczelną”.

Rząd Szydło i wicepremier Morawiecki mogli więc przewidzieć, że decyzja o utrzymaniu przywileju podatkowego dla klasy politycznej obniży wiarygodność ich reformy. Najwyraźniej się tym nie przejęli. Mają więc wpadkę, na którą zasłużyli. I która nie zostanie im szybko zapomniana.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Olimpiada inna niż wszystkie

Potwierdza się reguła: drugi tydzień olimpijskiej rywalizacji jest dla Polaków bardziej udany niż pierwszy. Ale wiele wskazuje na to, że do niedużej średniej jedenastu medali z poprzednich igrzysk tym razem nie dociągniemy.

Marcin Piątek
03.08.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną