Rynek

Praca powraca

Ile w dzisiejszym kapitalizmie znaczy pracownik

Dane pokazują, że w rozwiniętym kapitalistycznym świecie doszło do realnego spadku wartości pracy. Dane pokazują, że w rozwiniętym kapitalistycznym świecie doszło do realnego spadku wartości pracy. pogonici / PantherMedia
Zewsząd słychać, że zachodni model liberalnej demokracji się popsuł. A jak się miał nie popsuć, skoro praca jest w nim od dawna traktowana wyjątkowo podle? Trzeba coś z tym zrobić.
Grafika „Człowiek jako pałac przemysłu” autorstwa Fritza Kahna z 1926 r.bridgemanart/Photopower Grafika „Człowiek jako pałac przemysłu” autorstwa Fritza Kahna z 1926 r.

Przez wiele lat Święto Pracy było w Polsce wyśmiewane. Jeszcze za pierwszego rządu PiS (2005–07) prawica przymierzała się do likwidacji tego „komunistycznego reliktu”. Po drugiej zaś stronie modernizatorzy lubili wskazywać na anachronizm proletariackiego 1 Maja w tzw. epoce postprodukcyjnej. Jedni i drudzy przypominali, że dla większości Polaków to przede wszystkim święto grilla, piwa i pieczonej karkówki. A nie żadnej abstrakcyjnej pracy.

Kryje się za tym poważny problem.

Polityka 17/18.2017 (3108) z dnia 25.04.2017; Rynek; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Praca powraca"

Czytaj także

Kultura

Dzieła Fangora biją rekordy cen na aukcjach. Skąd ta moda?

W ostatni wtorek w domu aukcyjnym Polswiss Art odbyła się nietypowa aukcja – licytowano dzieła tylko jednego twórcy. Mogłoby się wydawać, że aukcja monograficzna to pomysł ryzykowny. Ale nie w przypadku Wojciecha Fangora.

Aleksander Świeszewski
22.09.2019