Fiasko planu Morawieckiego? Wicepremier oddala się od rzeczywistości
Dane o gospodarce za pierwsze półrocze 2017 r. były bardzo dobre, ale nie dla wszystkich.
Wszystko wskazuje, że plan Morawieckiego został odłożony ad acta.
Ministerstwo Rozwoju/Facebook

Wszystko wskazuje, że plan Morawieckiego został odłożony ad acta.

Dane te mogły zasmucić wicepremiera Mateusza Morawieckiego, gdyż pokazują, jak daleko jesteśmy od celów zapisanych w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

Od kiedy półtora roku temu zostały przedstawione kierunki polityki gospodarczej w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), wskaźniki makroekonomiczne zamiast przybliżać się do wyznaczonych w niej na 2020 r. celów, zaczynają coraz bardziej od nich odbiegać.

Kluczowy zarówno politycznie, jak i ekonomicznie cel zapisany w SOR, czyli osiągnięcie stopy inwestycji na poziomie 25 proc. PKB, jest dalej niż kiedykolwiek w ostatnich latach. Stopa ta liczona narastająco za ostatnie cztery kwartały spadła do 17,7 proc., gdy pod koniec 2015 r. wynosiła 20,1 proc. To rezultat oddziaływania szeregu czynników, od jednorazowych, jak kryzys w branży górniczej, aż po globalne, jak obawy przedsiębiorców o trwałość ożywienia w Europie.

Dlaczego Morawiecki oddala się od założonych celów?

Większość z nich leży poza wpływem rządu, ale dwa – tempo rozdysponowania środków unijnych na finansowanie dużych projektów inwestycyjnych oraz obawy firm przed niestabilną polityką gospodarczą – są bezpośrednio uzależnione od działań wicepremiera Morawieckiego.

Uszczelnienie systemu podatkowego, walka z nieuczciwymi przedsiębiorcami, wprowadzanie podatków sektorowych czy w końcu wybiórcze podejście do wspierania inwestorów zagranicznych zniechęcają firmy do ponoszenia nakładów na środki trwałe. Przedsiębiorcy boją się bowiem, że na skutek zmian w otoczeniu regulacyjnym projekt inwestycyjny, który dzisiaj wydaje się opłacalny, stanie się deficytowy i zamiast pomóc w rozwoju biznesu, będzie tylko kulą u nogi.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną