Rynek

Skażone jaja w Polsce zaszkodzą reputacji producentów żywności

Jeśli liczba wykrytych przypadków skażeń fipronilem zacznie rosnąć, producenci jaj będą mieli poważny problem. Jeśli liczba wykrytych przypadków skażeń fipronilem zacznie rosnąć, producenci jaj będą mieli poważny problem. Krzysztof Puszczyński / StockSnap.io
Co gorsza, nie wiadomo, jak zareagują nasi partnerzy handlowi, zwłaszcza Niemcy. Około 40 proc. jaj produkowanych w Polsce trafia na eksport.

Skandal związany ze szkodliwą substancją o nazwie fipronil w kurzych jajach zaczął się w Belgii i Holandii, ale zdążył już rozlać się na całą Europę.

Do tej pory polscy producenci byli w komfortowej sytuacji. Mogli bowiem z dumą podkreślać, że gwarantują klientom bezpieczeństwo, bo polskie jaja w przeciwieństwie do tych z zachodniej Europy za dużo fipronilu, używanego do walki z pasożytami, na pewno nie mają. Produkty z fipronilem, wykryte w naszym kraju, pochodziły bowiem z importu.

Polska nie jest bez winy

Niestety, seria kontroli Głównego Inspektora Sanitarnego pokazała, że przynajmniej w trzech partiach jaj produkowanych w Polsce fipronilu też było za dużo. Nie jest to co prawda poziom niebezpieczny dla naszego zdrowia, ale wyższy od dopuszczalnego w unijnych przepisach. Chociaż skala skażenia jest niewielka, martwi wiadomość, która pójdzie w Europę. Taka mianowicie, że Polska też nie jest bez winy w najnowszym skandalu.

Tymczasem właśnie bezpieczeństwo naszych, polskich produktów było zawsze jednym z najważniejszych haseł reklamowych całej polskiej branży żywnościowej. Fermy, na których doszło do zanieczyszczenia fipronilem, powinny zdawać sobie sprawę, że narażają na szwank reputację wszystkich producentów jaj w Polsce. Miejmy nadzieję, że te incydenty nie wpłyną na zaufanie polskich klientów.

Jeśli jednak liczba wykrytych przypadków skażeń fipronilem zacznie rosnąć, producenci jaj będą mieli poważny problem, bo część konsumentów, przynajmniej na pewien czas, zrezygnuje z zakupów. Tak stało się w Europie Zachodniej. Co gorsza, nie wiadomo, jak zareagują nasi partnerzy handlowi, zwłaszcza Niemcy. Około 40 proc. jaj produkowanych w Polsce trafia na eksport. Zaraz po wybuchu fipronilowego skandalu nasi producenci mogli się cieszyć z rosnących cen polskich jaj na rynku europejskim.

Teraz będą musieli przekonywać odbiorców, że najnowsze wyniki kontroli GIS to tylko wypadek przy pracy.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Gdzie na świecie aborcja jest legalna, a gdzie kobiety muszą ją wykonywać w podziemiu?

Co roku na świecie dokonuje się ponad 40 mln aborcji – głównie w tych krajach, gdzie poziom wiedzy na temat antykoncepcji jest niski.

Redakcja
22.10.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną