Rynek

Polska zimna jesień

Jak reforma emerytalna zmieni obecny rynek pracy

Globalizacja wymusza coraz większą elastyczność rynku pracy, nie tylko u nas, lecz także na całym świecie. Globalizacja wymusza coraz większą elastyczność rynku pracy, nie tylko u nas, lecz także na całym świecie. Kuzmafoto / PantherMedia
Rozmowa z dr Janiną Petelczyc z Instytutu Polityki Społecznej UW o tym, jak zmieni się rynek pracy po skróceniu wieku emerytalnego.
Dr Janina PetelczycTadeusz Późniak/Polityka Dr Janina Petelczyc

Joanna Solska: – Polacy są szczęśliwi: nie tylko te 330 tys. osób, które od października mogą wcześniej iść na emerytury. Także młodsi, którzy dzięki temu liczą na spore podwyżki. Ludzi do pracy będzie przecież brakować coraz bardziej.
Janina Petelczyc: – To tak nie działa. Każda zmiana w systemie emerytalnym niesie skutki przez wiele następnych lat. Należy je przemyśleć, a u nas myśli się tylko o kolejnych wyborach. Odejście pół miliona osób z rynku pracy (gdyby nie przywrócono wcześniejszego wieku emerytalnego, odeszłoby około 200 tys.

Czytaj także

Społeczeństwo

Pokolenie iGen: jakie jest i co mu zagraża

Przedstawiciele młodego pokolenia iGen nie wyobrażają sobie życia bez stałego kontaktu z całym światem, który jest zamknięty w małym pudełeczku, na dodatek w kieszeni – mówi dr Tomasz Grzyb, psycholog, profesor na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu.

Teresa Olszak
25.05.2019