Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Polska zimna jesień

Jak reforma emerytalna zmieni obecny rynek pracy

Globalizacja wymusza coraz większą elastyczność rynku pracy, nie tylko u nas, lecz także na całym świecie. Globalizacja wymusza coraz większą elastyczność rynku pracy, nie tylko u nas, lecz także na całym świecie. Kuzmafoto / PantherMedia
Rozmowa z dr Janiną Petelczyc z Instytutu Polityki Społecznej UW o tym, jak zmieni się rynek pracy po skróceniu wieku emerytalnego.
Dr Janina PetelczycTadeusz Późniak/Polityka Dr Janina Petelczyc

Joanna Solska: – Polacy są szczęśliwi: nie tylko te 330 tys. osób, które od października mogą wcześniej iść na emerytury. Także młodsi, którzy dzięki temu liczą na spore podwyżki. Ludzi do pracy będzie przecież brakować coraz bardziej.
Janina Petelczyc: – To tak nie działa. Każda zmiana w systemie emerytalnym niesie skutki przez wiele następnych lat. Należy je przemyśleć, a u nas myśli się tylko o kolejnych wyborach. Odejście pół miliona osób z rynku pracy (gdyby nie przywrócono wcześniejszego wieku emerytalnego, odeszłoby około 200 tys.

Polityka 38.2017 (3128) z dnia 19.09.2017; Rynek; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Polska zimna jesień"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022