Rynek

Chodź, umebluj mój świat

Nasza IKEA

Ingvar Kamprad z jednym z typowych modeli ikeowskich foteli Ingvar Kamprad z jednym z typowych modeli ikeowskich foteli Magnus Gotander/All Over Press / EAST NEWS
Osobno bylibyśmy inni. My, bez Ikei, bardziej mieszczańscy. Szwedzka firma, bez Polski, pewnie mniej globalna. A może nie byłoby jej wcale, gdyby nie komunistyczna Polska, która w trudnej chwili ją wsparła?
Chociaż IKEA współpracowała z polskimi producentami już od lat 60., pierwszy wielki sklep otwarto w Jankach pod Warszawą w 1993 r.Kacper M. Krajewski/Forum Chociaż IKEA współpracowała z polskimi producentami już od lat 60., pierwszy wielki sklep otwarto w Jankach pod Warszawą w 1993 r.

Niewykluczone, że jej twórcy Ingvarowi Kampradowi (zmarł 27 stycznia br. w wieku 91 lat) też przychodziło to do głowy. Nie był prorokiem we własnym domu, Szwedzi nie życzyli sobie w kraju Ikei, dzisiaj są z niej dumni. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm na świecie. Firmą globalną.

Kiedy Kamprad odchodził, firma chwaliła się, że 28 mln klientów w jej polskich sklepach w ciągu ostatniego roku zostawiło aż 3,64 mld zł. Dużo, ale pestka przy tym, co IKEA sprzedaje w 29 krajach świata – jej przychody to ponad 34 mld euro.

Polityka 6.2018 (3147) z dnia 06.02.2018; Rynek; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Chodź, umebluj mój świat"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021