Rynek

Wszyscy na etaty!

Koniec śmieciówek?

Kluczową zasadą nowego prawa ma być reguła, że w Polsce domyślnym sposobem świadczenia pracy będzie umowa o pracę. Kluczową zasadą nowego prawa ma być reguła, że w Polsce domyślnym sposobem świadczenia pracy będzie umowa o pracę. Luis Alvarez / Getty Images
Projekt nowego Kodeksu pracy zapowiada faktyczny koniec śmieciowego zatrudnienia w Polsce. Ale pewne to nie jest.
Z faktu, że politycy wzięli się ostro za śmieciówki nie wynika jednak, że pracodawcom nowe przepisy się podobają.everythingposs/PantherMedia Z faktu, że politycy wzięli się ostro za śmieciówki nie wynika jednak, że pracodawcom nowe przepisy się podobają.

„Muszę coś zbudować od zera/Bo już nie mogę polegać na tych umowach o dzieła”. Tak zaczyna się płyta „Umowa o dzieło” rapera Taco Hemingwaya. Jedno z najbardziej znaczących wydarzeń muzycznych ostatnich lat w Polsce. Taco, a właściwie Filip Szcześniak (rocznik 1990), wyrażał w niej uczucie, które krążyło w powietrzu od dawna. Narzekanie na rynek pracy w Polsce było już wówczas tak powszechne i dojmujące, że przeniknęło nawet do kultury popularnej. Umowy nazywane śmieciowymi stały się symbolem tego, że coś w tym naszym nadwiślańskim cudzie gospodarczym poszło nie tak.

Polityka 11.2018 (3152) z dnia 13.03.2018; Rynek; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Wszyscy na etaty!"

Czytaj także

Świat

Kontrowersyjna rolna rewolucja

Lada dzień na Ukrainie rozpocznie się rolna rewolucja. To najbardziej oczekiwana i kontrowersyjna obietnica Wołodymyra Zełenskiego.

Oleksandra Iwaniuk
25.01.2020