Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Boom na centra magazynowe

Magazyny i terminale logistyczne to przyszłość

Najbardziej atrakcyjne lokalizacje to te położone w pobliżu kluczowych aglomeracji, które stanowią doskonały lokalny rynek zbytu. Najbardziej atrakcyjne lokalizacje to te położone w pobliżu kluczowych aglomeracji, które stanowią doskonały lokalny rynek zbytu.
Wzrost popularności przesyłek kurierskich i rosnąca gospodarka sprawiają, że w Polsce buduje się i sprzedaje coraz więcej magazynów i terminali logistycznych.
Atutem magazynów wznoszonych w Europie Środkowo-Wschodniej są nadal niskie koszty płac i dogodna lokalizacja.carloscastilla/PantherMedia Atutem magazynów wznoszonych w Europie Środkowo-Wschodniej są nadal niskie koszty płac i dogodna lokalizacja.

Branża magazynowa rośnie nie tylko zresztą w Polsce, ale także w całym regionie Europy Środkowej. Według danych firmy Cushman&Wakefield, działającej na rynku nieruchomości magazynowych, w minionym roku w Europie Środkowej oddano do użytku powierzchnię magazynową o rekordowej wielkości 3,7 mln m kw. To o 68 proc. więcej niż w 2016 r. Tylko w Polsce w 2017 r. przybyło 2,3 mln m kw. nowej powierzchni magazynowej.

Wolumen transakcji najmu w regionie wyniósł 6,7 mln m kw., z czego ponad 4 mln m kw. przypadło na Polskę, która odnotowuje najwyższe wskaźniki aktywności najemców. – Piąty rok z rzędu popyt na powierzchnię logistyczną osiągnął rekordowy poziom – przypomina Joanna Sinkiewicz, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i logistycznych w Cushman&Wakefield Polska. Wskazuje, że wskaźnik pustostanów obniżył się do 5 proc., co świadczy o dobrej kondycji krajowej gospodarki.

Na zamówienie i na wymiar

Na polskim rynku magazynowym wciąż dominują transakcje dużymi magazynami. W minionym roku najpopularniejsze były obiekty o powierzchni średnio 7400 m kw. – Równolegle obserwujemy rosnący popyt na mniejsze powierzchnie magazynowe typu Small Business Units, oferujące moduły od 500 do 1600 m kw. wraz z reprezentacyjną częścią biurową. Obiekty tego typu zlokalizowane są w pobliżu głównych dzielnic biznesowych, ważnych dróg i węzłów komunikacyjnych z dostępem do transportu publicznego – wyjaśnia Adrian Semaan konsultant w dziale Powierzchni Magazynowych i Logistycznych w firmie Cushman&Wakefield.

Wzrost liczby tego typu inwestycji spodziewany jest w szczególności w tych rejonach kraju, gdzie jest mniej magazynów, a przy tym łatwiejszy dostęp do gruntów i ich niższa cena w porównaniu z największymi aglomeracjami.

Polityka 12.2018 (3153) z dnia 20.03.2018; Transport, spedycja, logistyka; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Boom na centra magazynowe"
Reklama