Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Bliżej gwiazd

Kosmos dla każdego

Projekt kosmicznego hotelu Aurora. Za 12-dniowy pobyt zapłacimy raptem 10 mln dol. od osoby. Projekt kosmicznego hotelu Aurora. Za 12-dniowy pobyt zapłacimy raptem 10 mln dol. od osoby. Orion Span
Podbój i komercyjna eksploracja kosmosu jeszcze nigdy nie wydawały się tak tanie jak obecnie. Czy na Marsa rakiety prywatnych firm dolecą wcześniej niż rządowe?
Recyklingowa rakieta Ariane 6 będzie europejską odpowiedzią na technologię Amerykanów.David Ducros/SPL/EAST NEWS Recyklingowa rakieta Ariane 6 będzie europejską odpowiedzią na technologię Amerykanów.

Za cztery lata majówkę będzie już można spędzić na kosmicznej Stacji Aurora, która ma okrążać Ziemię. Wszystko to pod warunkiem, że firma Orion Span znajdzie pieniądze, żeby zrealizować swój śmiały plan, a przy okazji nie zbankrutuje. W 2021 r. zamierza wysłać na orbitę swój hotel, w którym znajdzie się miejsce dla czterech gości i dwóch członków obsługi. Trwający 12 dni turnus ma kosztować niespełna 10 mln dol. od osoby, a podczas pobytu będzie można nie tylko podziwiać widoki Ziemi z odległości ponad 300 km, ale także uczestniczyć w naukowych eksperymentach i rozmawiać przez internet ze znajomymi, którzy zostali niżej. Niech zazdroszczą!

Orion Span to tylko jedna z wielu firm próbujących zarobić na eksploracji kosmosu. Przełom w tej dziedzinie tak naprawdę zawdzięczamy jednemu człowiekowi. To Elon Musk – znany z produkcji elektrycznych samochodów Tesla i projektu superszybkiej kolei (Hyperloop), a także twórca firmy SpaceX. Zainwestował w nią wszystkie pieniądze, które zarobił na sprzedaży systemu płatności internetowych PayPal.

Kontrakty z NASA

Nawet Musk nie byłby jednak w stanie zbudować w pojedynkę własnej rakiety. Szczęśliwie dla siebie znalazł grupę inwestorów, którzy zawierzyli jego szaleńczej wizji. Dzięki temu mógł rzucić wyzwanie firmom, które dotąd zajmowały się wystrzeliwaniem rakiet w kosmos. Przekonywał, że można to robić dużo taniej. Jego zdaniem zarówno rządy, jak i prywatne instytucje mocno w tym przypadku przepłacały.

Dziś wiemy, że Musk odniósł ogromny sukces, chociaż osiem lat temu, gdy wystrzeliwał po raz pierwszy swoją flagową rakietę Falcon 9, mało kto wierzył w powodzenie tego projektu. Co Elon zrobił inaczej niż jego konkurenci? Przede wszystkim od początku założył, że musi odzyskiwać jak najwięcej elementów swojej rakiety.

Polityka 17/18.2018 (3158) z dnia 24.04.2018; Rynek; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Bliżej gwiazd"
Reklama