Rynek

Maszyny się uczą i podejmują decyzje

Sztuczna inteligencja straszy

Maszyny zbierając i przetwarzając wielkie zasoby danych, dostrzegają miedzy nimi nowe powiązania. Maszyny zbierając i przetwarzając wielkie zasoby danych, dostrzegają miedzy nimi nowe powiązania. Donald Iain Smith / Getty Images
Sztuczna inteligencja to dla firm szansa na gigantyczne zyski, a dla ludzkości wielka niewiadoma. Na razie nikt nie wie, jak ją rozwijać, by nie wymknęła się spod kontroli.
Stosowana dzisiaj sztuczna inteligencja nie jest istotnym zagrożeniem choćby dlatego, że znajduje się wciąż w bardzo wczesnej fazie rozwoju.Getty Images Stosowana dzisiaj sztuczna inteligencja nie jest istotnym zagrożeniem choćby dlatego, że znajduje się wciąż w bardzo wczesnej fazie rozwoju.

Facebook obiecuje poprawę. Po ujawnieniu skandalu z udziałem firmy Cambridge Analytica dane użytkowników mają być lepiej chronione, a treści łamiące prawo szybciej usuwane. Mark Zuckerberg, szef największego serwisu społecznościowego świata, twierdzi, że ratunkiem dla jego koncernu (i przy okazji reszty świata) będzie sztuczna inteligencja. To ona ma błyskawicznie wykrywać nie tylko pornograficzne zdjęcia czy filmy, ale także mowę nienawiści, wpisy chwalące terroryzm oraz fałszywe konta, zakładane po to, żeby wpływać na wyniki wyborów.

Polityka 21.2018 (3161) z dnia 22.05.2018; Rynek; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Maszyny się uczą i podejmują decyzje"

Czytaj także

Społeczeństwo

Rzeź ptaków

Co roku myśliwi zabijają około 200 tys. ptaków. Wyłącznie dla własnej rozrywki. Żadnych innych powodów polowania na ptaki nie ma.

Joanna Podgórska
05.12.2019