Rynek

Maszyny się uczą i podejmują decyzje

Sztuczna inteligencja straszy

Maszyny zbierając i przetwarzając wielkie zasoby danych, dostrzegają miedzy nimi nowe powiązania. Maszyny zbierając i przetwarzając wielkie zasoby danych, dostrzegają miedzy nimi nowe powiązania. Donald Iain Smith / Getty Images
Sztuczna inteligencja to dla firm szansa na gigantyczne zyski, a dla ludzkości wielka niewiadoma. Na razie nikt nie wie, jak ją rozwijać, by nie wymknęła się spod kontroli.
Stosowana dzisiaj sztuczna inteligencja nie jest istotnym zagrożeniem choćby dlatego, że znajduje się wciąż w bardzo wczesnej fazie rozwoju.Getty Images Stosowana dzisiaj sztuczna inteligencja nie jest istotnym zagrożeniem choćby dlatego, że znajduje się wciąż w bardzo wczesnej fazie rozwoju.

Facebook obiecuje poprawę. Po ujawnieniu skandalu z udziałem firmy Cambridge Analytica dane użytkowników mają być lepiej chronione, a treści łamiące prawo szybciej usuwane. Mark Zuckerberg, szef największego serwisu społecznościowego świata, twierdzi, że ratunkiem dla jego koncernu (i przy okazji reszty świata) będzie sztuczna inteligencja. To ona ma błyskawicznie wykrywać nie tylko pornograficzne zdjęcia czy filmy, ale także mowę nienawiści, wpisy chwalące terroryzm oraz fałszywe konta, zakładane po to, żeby wpływać na wyniki wyborów.

Polityka 21.2018 (3161) z dnia 22.05.2018; Rynek; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Maszyny się uczą i podejmują decyzje"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021