Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

Gość, niezgody kość

Czy Ukraińcy płacą w Polsce podatki?

Sytuacja zmieniła się radykalnie, gdy po pomarańczowej rewolucji do Polski ruszyła fala migracji zarobkowej. Sytuacja zmieniła się radykalnie, gdy po pomarańczowej rewolucji do Polski ruszyła fala migracji zarobkowej. Łukasz Ostalski / Reporter
O podatkach pracowników z Ukrainy mówimy w Polsce rzadko i raczej półgębkiem. To błąd.
Polska i Ukraina mają wspólną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.Westend61/Getty Images Polska i Ukraina mają wspólną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jakie są zobowiązania fiskalne Ukraińców pracujących w Polsce? Nie bardzo chyba chcemy poznać pełną odpowiedź na to pytanie. Zadowalamy się zazwyczaj jakimś małym wycinkiem prawdy. Na przykład tym, że już 316 tys. pracowników z Ukrainy płaci składki na ubezpieczenie społeczne (dane za 2017 r.). „Ukraińcy ratują ZUS” – pisał „Dziennik Gazeta Prawna”, zwracając uwagę, że opłacane przez imigrantów składki pomagają polskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych przetrwać obniżkę wieku emerytalnego.

Polityka 22.2018 (3162) z dnia 28.05.2018; Rynek; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Gość, niezgody kość"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021