Rynek

Triki i uniki

Nieoczekiwane skutki zakazu handlu w niedzielę

W Kwietniu sprzedaż detaliczna spadła o 5,9 proc. i była najniższa od dwóch lat. W Kwietniu sprzedaż detaliczna spadła o 5,9 proc. i była najniższa od dwóch lat. Marek Kwiatkowski / Polityka
Są już pierwsze bilanse skutków ograniczenia handlu w niedziele. Wygląda na to, że ci, którzy mieli zyskiwać, będą tracić, a ci, którzy liczyli się ze stratami, wyjdą na swoje. I tylko jedno jest pewne: zmiany w handlu nabrały tempa.
Żabka jest spokojna, bo niedzielna ustawa usługi pocztowe traktuje w sposób szczególny. Dzięki temu jej sklepy mogą działać, gdy inne mają drzwi zamknięte.Andrzej Bogacz/Forum Żabka jest spokojna, bo niedzielna ustawa usługi pocztowe traktuje w sposób szczególny. Dzięki temu jej sklepy mogą działać, gdy inne mają drzwi zamknięte.

„O wolne niedziele walczyliśmy od dawna. W 2000 r. ustawa już była uchwalona, ale zawetował ją ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski” – przypominał podczas niedawnego katowickiego kongresu gospodarczego lider handlowej Solidarności Alfred Bujara. I ostrzegał, że ustawa zakazująca handlu w niedziele to nie jest ostatnie słowo związkowców. „Dzisiaj wolna niedziela to nie jest żaden luksus, ale dojście do normalności znanej z krajów zachodnich. To także początek walki o poprawę warunków pracy w handlu”.

Polityka 22.2018 (3162) z dnia 28.05.2018; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Triki i uniki"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Operacja „Hiacynt”. Jak to było naprawdę?

Na ekrany wszedł „Hiacynt”, film o akcji służb PRL skierowanych przez gen. Czesława Kiszczaka przeciwko homoseksualistom.

Andrzej Krajewski
17.10.2021