Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Czy Pesa się dopasuje

Pesa na zakręcie

Przejęcie przez państwo kontroli nad Pesą to finał jej uwikłania w politykę. Przejęcie przez państwo kontroli nad Pesą to finał jej uwikłania w politykę. Paweł Skraba / Reporter
Za dużo, za szybko i za tanio – bydgoska Pesa chciała walczyć z tuzami rynku kolejowego, ale przeceniła własne możliwości. Firmę, która miała zbudować polskie Pendolino, na razie muszą ratować podatnicy.
Obecny prezes Krzysztof Sędzikowski szefował wcześniej Kompanii Węglowej, więc trudnych wyzwań się nie boi.Marek Wiśniewski/Puls Biznesu/Forum Obecny prezes Krzysztof Sędzikowski szefował wcześniej Kompanii Węglowej, więc trudnych wyzwań się nie boi.

Solaris i Pesa przez lata wymieniane były jednym tchem jako rzadkie przykłady sukcesu prywatnego polskiego przemysłu, który podbija Europę. Solaris ze swoimi autobusami i trolejbusami oraz Pesa z tramwajami i pociągami miały udowodnić, że polski przemysł nie musi być tylko zapleczem dla zachodnich koncernów. Dziś obie firmy szukają inwestorów, ale na tym podobieństwa się kończą.

Solaris ma się świetnie, bije rekordy sprzedaży, wchodzi na kolejne rynki i potrzebuje pieniędzy, żeby zwiększać moce produkcyjne, a przede wszystkim inwestować w autobusy elektryczne.

Polityka 26.2018 (3166) z dnia 26.06.2018; Rynek; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy Pesa się dopasuje"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022