Rynek

Kto lubi UBI

Dochód gwarantowany: czy to się da zrobić?

Zreformowany system opieki społecznej, uwzględniający dochód gwarantowany, ma dać ludziom realne poczucie wolności, ale będzie kosztował. Zreformowany system opieki społecznej, uwzględniający dochód gwarantowany, ma dać ludziom realne poczucie wolności, ale będzie kosztował. Mirosław Gryń / Polityka
Współczesne społeczeństwa niespiesznie eksperymentują z powszechnym dochodem minimalnym, dzięki któremu co miesiąc obywatele dostawaliby „pieniądze za nic”, a pracowali dla własnej satysfakcji. Bo czy to jest realne?
Mamy taki model gospodarki, w którym ludzie pracują i dostają pieniądze, żeby kupić potrzebne rzeczy.Mirosław Gryń/Polityka Mamy taki model gospodarki, w którym ludzie pracują i dostają pieniądze, żeby kupić potrzebne rzeczy.

Kilka dni po ostatnich wyborach parlamentarnych we Włoszech przed urzędami pracy na południu Włoch ustawili się pierwsi chętni po minimalny dochód gwarantowany. Nie miało znaczenia, że do powołania nowego rządu było daleko, ani nawet to, że lider zwycięskiego Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio już po wyborach określił czas wprowadzenia tego rozwiązania na kilka lat. Chętnych było tak dużo, że w jednym z miast na Sycylii urzędnicy wywiesili napis „Nie oferujemy uniwersalnego dochodu minimalnego”.

Polityka 30.2018 (3170) z dnia 24.07.2018; Rynek; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto lubi UBI"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019