Rynek

Kto lubi UBI

Dochód gwarantowany: czy to się da zrobić?

Zreformowany system opieki społecznej, uwzględniający dochód gwarantowany, ma dać ludziom realne poczucie wolności, ale będzie kosztował. Zreformowany system opieki społecznej, uwzględniający dochód gwarantowany, ma dać ludziom realne poczucie wolności, ale będzie kosztował. Mirosław Gryń / Polityka
Współczesne społeczeństwa niespiesznie eksperymentują z powszechnym dochodem minimalnym, dzięki któremu co miesiąc obywatele dostawaliby „pieniądze za nic”, a pracowali dla własnej satysfakcji. Bo czy to jest realne?
Mamy taki model gospodarki, w którym ludzie pracują i dostają pieniądze, żeby kupić potrzebne rzeczy.Mirosław Gryń/Polityka Mamy taki model gospodarki, w którym ludzie pracują i dostają pieniądze, żeby kupić potrzebne rzeczy.

Kilka dni po ostatnich wyborach parlamentarnych we Włoszech przed urzędami pracy na południu Włoch ustawili się pierwsi chętni po minimalny dochód gwarantowany. Nie miało znaczenia, że do powołania nowego rządu było daleko, ani nawet to, że lider zwycięskiego Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio już po wyborach określił czas wprowadzenia tego rozwiązania na kilka lat. Chętnych było tak dużo, że w jednym z miast na Sycylii urzędnicy wywiesili napis „Nie oferujemy uniwersalnego dochodu minimalnego”.

Polityka 30.2018 (3170) z dnia 24.07.2018; Rynek; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto lubi UBI"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020