Rynek

Kto lubi UBI

Dochód gwarantowany: czy to się da zrobić?

Zreformowany system opieki społecznej, uwzględniający dochód gwarantowany, ma dać ludziom realne poczucie wolności, ale będzie kosztował. Zreformowany system opieki społecznej, uwzględniający dochód gwarantowany, ma dać ludziom realne poczucie wolności, ale będzie kosztował. Mirosław Gryń / Polityka
Współczesne społeczeństwa niespiesznie eksperymentują z powszechnym dochodem minimalnym, dzięki któremu co miesiąc obywatele dostawaliby „pieniądze za nic”, a pracowali dla własnej satysfakcji. Bo czy to jest realne?
Mamy taki model gospodarki, w którym ludzie pracują i dostają pieniądze, żeby kupić potrzebne rzeczy.Mirosław Gryń/Polityka Mamy taki model gospodarki, w którym ludzie pracują i dostają pieniądze, żeby kupić potrzebne rzeczy.

Kilka dni po ostatnich wyborach parlamentarnych we Włoszech przed urzędami pracy na południu Włoch ustawili się pierwsi chętni po minimalny dochód gwarantowany. Nie miało znaczenia, że do powołania nowego rządu było daleko, ani nawet to, że lider zwycięskiego Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio już po wyborach określił czas wprowadzenia tego rozwiązania na kilka lat. Chętnych było tak dużo, że w jednym z miast na Sycylii urzędnicy wywiesili napis „Nie oferujemy uniwersalnego dochodu minimalnego”.

Polityka 30.2018 (3170) z dnia 24.07.2018; Rynek; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto lubi UBI"

Czytaj także

Społeczeństwo

3 miesiące. Tyle mieli żyć więźniowie z pierwszego transportu do Auschwitz

Są młodzi i zdrowi, więc mają przed sobą ze 3 miesiące życia. Na wolność wyjdą przez komin krematorium. Taką przyszłość przepowiadano 728 pierwszym więźniom w Auschwitz.

Marcin Kołodziejczyk
18.06.2010