„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Wolnoć Tomku?

Wynajem krótkoterminowy: udręka metropolii

La Rambla w Barcelonie. Mieszkańcy mają już serdecznie dość turystów. La Rambla w Barcelonie. Mieszkańcy mają już serdecznie dość turystów. Carl Court / Getty Images
Najczęściej odwiedzane miasta świata mają już dość niskobudżetowej, pośpiesznej turystyki. Więcej z niej szkody niż pożytku. Barcelona, Berlin czy Paryż rygorystycznymi przepisami ograniczają napływ takich gości. Kraków czy Warszawa też narzekają, ale prawo pozostaje liberalne.
Kraków rocznie odwiedza już prawie 13 mln turystów, z których aż 9 mln spędza w mieście przynajmniej jedną noc.Filip Radwański/Forum Kraków rocznie odwiedza już prawie 13 mln turystów, z których aż 9 mln spędza w mieście przynajmniej jedną noc.

Niechęć do coraz bardziej zmasowanych nalotów przyjezdnych zawdzięczamy tanim liniom lotniczym i rozwojowi platform cyfrowych, takich jak Airbnb czy Booking.com. To one, budząc wściekłość hotelarzy, kontaktują ze sobą turystów nieskłonnych do przepłacania za nocleg z właścicielami mieszkań chętnych do dorobienia na ich wynajmowaniu. Dzięki gospodarce cyfrowej atrakcyjne turystycznie miasta zalewa fala gości, których jeszcze niedawno na zwiedzanie świata nie było stać. Wszystko to razem coraz bardziej utrudnia życie ich stałym mieszkańcom.

Polityka 42.2018 (3182) z dnia 16.10.2018; Rynek; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Wolnoć Tomku?"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020