Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Nowy sztuczny świat

Nowy sztuczny świat. Kiedy wszystko będzie inteligentne?

Potrzebne są regulacje prawne, które poważnie potraktują obecność sztucznej inteligencji i robotyzację wielu dziedzin życia. Potrzebne są regulacje prawne, które poważnie potraktują obecność sztucznej inteligencji i robotyzację wielu dziedzin życia. Getty Images
Zmiany, jakie wywoła niedawno rozpoczęta czwarta rewolucja przemysłowa, wykraczają daleko poza sferę gospodarki. Wchodzimy w erę świata cyfrowo-fizycznego, a nawet cyfrowo-biologicznego. I nic nie będzie już takie jak dotąd.
Wiele firm przemysłowych już od kilku lat wpisuje w swoje strategie cyfryzację procesów i przeznacza coraz więcej wydatków na inwestycje w automatyzację.vitaliy_sokol/PantherMedia Wiele firm przemysłowych już od kilku lat wpisuje w swoje strategie cyfryzację procesów i przeznacza coraz więcej wydatków na inwestycje w automatyzację.

Elon Musk, amerykański multimiliarder, przedsiębiorca-wizjoner, na którym wzorowali się twórcy Iron Mana, ostatnio elektryzuje świat zapowiedziami sprzęgnięcia ludzkiego mózgu ze sztuczną inteligencją. Wyznaczony termin tej symbiozy to raptem 2021 r. Nawet jeśli z ostrożnością podejść do podanej przez Muska daty, można być pewnym, że cyborgizacja człowieka stanie się faktem jeszcze w I połowie XXI w., a sztuczna inteligencja (AI) już niebawem będzie równie oczywistym składnikiem naszej rzeczywistości jak energia elektryczna czy internet.

Wraz z nowymi technologiami pojawią się tysiące urządzeń, czynności i określeń, które przynajmniej na początku podzielą nas na włączonych w zmiany beneficjentów i wykluczonych z rewolucji outsiderów.

Nowomowa przyszłości

Jedną z najbardziej fascynujących dziedzin, z jaką musi zmierzyć się współczesny człowiek, niespecjalizujący się w wysokich technologiach, jest internet rzeczy (w skrócie IoT, od angielskiego określenia Internet of Things). W dużym uproszczeniu: jest to sieć składająca się z urządzeń, które bez ingerencji człowieka komunikują się ze sobą, wysyłając i odbierając dane poprzez „cyfrową chmurę” – jak ta, z której korzystamy, wgrywając starsze zdjęcia czy filmy z telefonu, żeby zmieścić nowe na karcie pamięci urządzenia (o ograniczonej przecież pojemności).

To jednak dopiero początek pojęciowych schodów. Współczesna informatyka to m.in. analiza Big Data, czyli dużych, zmieniających się i różnorodnych baz danych, których usystematyzowanie może pomóc np. w przygotowaniu lepszej oferty dla klientów albo polepszeniu efektywności procesów produkcyjnych. Testowanie nowych rozwiązań ułatwia technologia cyfrowego bliźniaka (digital twin), czyli wirtualna kopia procesów produkcyjnych umożliwiająca np.

Polityka 46.2018 (3186) z dnia 13.11.2018; Rynek; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowy sztuczny świat"
Reklama