Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Bezwzględni filantropi

Wielcy dobroczyńcy

Bill Gates Bill Gates Christian Marquardt / Getty Images
Świat stracił umiar w rozdziale swojego bogactwa? Nic nie szkodzi. Jest przecież jeszcze dobroczynność. Dziś szczególnie w dobrym tonie.
Jeff BezosSaul Loeb/AFP/EAST NEWS Jeff Bezos

Trudno dociec, czy najbogatsi bawią się w dobrych wujków w poczuciu współodpowiedzialności za los najsłabszych, czy też jedynie w celu poprawy własnego wizerunku. A motywy też się przecież liczą.

Jeff Bezos, szef koncernu Amazon, to dziś najbogatszy człowiek świata. Jego majątek szacuje się na ponad 150 mld dol. Pod jednym względem do niedawna odstawał on jednak od innych znanych multimiliarderów. Jego wydatki na cele charytatywne były bardzo skromne, zwłaszcza w porównaniu z drugim najbogatszym dziś człowiekiem świata Billem Gatesem, dawnym prezesem Microsoftu. Niedawno jednak Bezos ogłosił, że stworzy własną fundację i przekaże jej na początek 2 mld dol. na pomoc bezdomnym i tworzenie przedszkoli dla dzieci z biednych rodzin. Sceptyków tym gestem raczej nie przekonał.

Zwłaszcza że Bezos do tej pory nie przystąpił do inicjatywy pod nazwą Giving Pledge. Ogłosili ją w 2010 r. Gates oraz zaprzyjaźniony z nim inny miliarder, dziś trzeci najbogatszy człowiek świata, Warren Buffett. Zaapelowali do krezusów z całego świata o przeznaczenie przynajmniej połowy swojego majątku – za życia lub w testamencie – na cele charytatywne. Kto jest gotów tak duże pieniądze dać potrzebującym, zamiast zostawić w spadku najbliższym, ten może przyłączyć się do Giving Pledge. Na razie lista liczy prawie 200 nazwisk miliarderów z całego świata, a znalezienie się na niej traktowane jest w gronie bogaczy jako towarzyski obowiązek.

Wzorcowy Bill Gates

Bill Gates uchodzi dziś za wzorzec filantropii, a fundacja założona przez niego i żonę Melindę za największą charytatywną instytucję świata. Od swojego powstania w 2000 r. wydała na różne cele prawie 50 mld dol., a drugie tyle wynosi jej obecny majątek. Fundację, znaną np. z globalnej walki z chorobą polio, regularnie zasila kolejnymi datkami nie tylko Gates, ale także zaprzyjaźniony z nim Buffett.

Polityka 46.2018 (3186) z dnia 13.11.2018; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Bezwzględni filantropi"
Reklama