Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

Po wężyku do butli

Uwaga na butle z gazem!

Najbardziej zawodnym ogniwem w łańcuchu gazowego bezpieczeństwa ciągle jest człowiek. Najbardziej zawodnym ogniwem w łańcuchu gazowego bezpieczeństwa ciągle jest człowiek. Getty Images
Każdej zimy zdarzają się tragedie, których przyczyną jest wybuch gazu, najczęściej dostarczanego z butli. Co zawodzi?
Bezpieczne butle: muszą posiadać rodzaj plomby z termokurczliwej folii umieszczonej na zaworze. Powinny mieć tabliczkę znamionową z danymi technicznymi. I danymi producenta oraz instrukcję obsługi. Przed eksploatacją należy też sprawdzić, czy na butli nie ma przerdzewień lub mechanicznych uszkodzeń.Leszek Zych/Polityka Bezpieczne butle: muszą posiadać rodzaj plomby z termokurczliwej folii umieszczonej na zaworze. Powinny mieć tabliczkę znamionową z danymi technicznymi. I danymi producenta oraz instrukcję obsługi. Przed eksploatacją należy też sprawdzić, czy na butli nie ma przerdzewień lub mechanicznych uszkodzeń.

O przyczynach tragedii w koszalińskim escape roomie, w której straciło życie pięć dziewczynek, na razie wiemy tyle, ile wynika z opinii biegłego sądowego w zakresie medycyny – przyczyną śmierci było zatrucie tlenkiem węgla w wyniku pożaru. Dlaczego wybuchł pożar? Prawdopodobnie doszło do rozszczelnienia butli gazowej w piecyku – spekulują media. Tymczasem fachowcy zapewniają, że akurat butle są najbardziej niezawodnym i najlepiej kontrolowanym ogniwem systemu bezpieczeństwa. Przyczyn wypadku należy szukać gdzie indziej, najczęściej w instalacji łączącej butlę z piecykiem czy kuchenką.

Polityka 4.2019 (3195) z dnia 22.01.2019; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Po wężyku do butli"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >