Rynek

Po wężyku do butli

Uwaga na butle z gazem!

Najbardziej zawodnym ogniwem w łańcuchu gazowego bezpieczeństwa ciągle jest człowiek. Najbardziej zawodnym ogniwem w łańcuchu gazowego bezpieczeństwa ciągle jest człowiek. Getty Images
Każdej zimy zdarzają się tragedie, których przyczyną jest wybuch gazu, najczęściej dostarczanego z butli. Co zawodzi?
Bezpieczne butle: muszą posiadać rodzaj plomby z termokurczliwej folii umieszczonej na zaworze. Powinny mieć tabliczkę znamionową z danymi technicznymi. I danymi producenta oraz instrukcję obsługi. Przed eksploatacją należy też sprawdzić, czy na butli nie ma przerdzewień lub mechanicznych uszkodzeń.Leszek Zych/Polityka Bezpieczne butle: muszą posiadać rodzaj plomby z termokurczliwej folii umieszczonej na zaworze. Powinny mieć tabliczkę znamionową z danymi technicznymi. I danymi producenta oraz instrukcję obsługi. Przed eksploatacją należy też sprawdzić, czy na butli nie ma przerdzewień lub mechanicznych uszkodzeń.

O przyczynach tragedii w koszalińskim escape roomie, w której straciło życie pięć dziewczynek, na razie wiemy tyle, ile wynika z opinii biegłego sądowego w zakresie medycyny – przyczyną śmierci było zatrucie tlenkiem węgla w wyniku pożaru. Dlaczego wybuchł pożar? Prawdopodobnie doszło do rozszczelnienia butli gazowej w piecyku – spekulują media. Tymczasem fachowcy zapewniają, że akurat butle są najbardziej niezawodnym i najlepiej kontrolowanym ogniwem systemu bezpieczeństwa. Przyczyn wypadku należy szukać gdzie indziej, najczęściej w instalacji łączącej butlę z piecykiem czy kuchenką.

Polityka 4.2019 (3195) z dnia 22.01.2019; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Po wężyku do butli"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021