Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

Skonsolidowani na potęgę

„Narodowe czempiony” – czyli kolosy na glinianych nogach

Pomysły nowych narodowych koncernów rodzą się co chwila. Pomysły nowych narodowych koncernów rodzą się co chwila. Igor Morski / Polityka
PiS opracował uniwersalną receptę na gospodarcze bolączki: łączenie państwowych spółek w koncerny, grupy albo holdingi. Narodowe, oczywiście. To wprawdzie nie działa, ale dobrze brzmi.
Prezes Orlenu Daniel Obajtek jest dumny, bo Orlen stanie się „koncernem globalnym”, a polscy konsumenci będą mieli z tego same korzyści.Piotr Guzik/Forum Prezes Orlenu Daniel Obajtek jest dumny, bo Orlen stanie się „koncernem globalnym”, a polscy konsumenci będą mieli z tego same korzyści.

Nie ma miesiąca, by któryś z ministrów nie ogłosił zamiaru konsolidacji podlegających mu spółek Skarbu Państwa i powołania kolejnego narodowego koncernu. Nawet minister kultury i dziedzictwa narodowego wicepremier Piotr Gliński poczuł, że nie może być gorszy. Podjął ostatnio decyzję o połączeniu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studia Miniatur Filmowych oraz studiów Kadr, Tor, Zebra i Kronika. Ma z nich powstać jeden „profesjonalny publiczny ośrodek produkcji filmowej, który będzie poważnym partnerem dla realizatorów wysokobudżetowych produkcji europejskich i amerykańskich”.

Polityka 5.2019 (3196) z dnia 29.01.2019; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Skonsolidowani na potęgę"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >