Rynek

Skonsolidowani na potęgę

„Narodowe czempiony” – czyli kolosy na glinianych nogach

Pomysły nowych narodowych koncernów rodzą się co chwila. Pomysły nowych narodowych koncernów rodzą się co chwila. Igor Morski / Polityka
PiS opracował uniwersalną receptę na gospodarcze bolączki: łączenie państwowych spółek w koncerny, grupy albo holdingi. Narodowe, oczywiście. To wprawdzie nie działa, ale dobrze brzmi.
Prezes Orlenu Daniel Obajtek jest dumny, bo Orlen stanie się „koncernem globalnym”, a polscy konsumenci będą mieli z tego same korzyści.Piotr Guzik/Forum Prezes Orlenu Daniel Obajtek jest dumny, bo Orlen stanie się „koncernem globalnym”, a polscy konsumenci będą mieli z tego same korzyści.

Nie ma miesiąca, by któryś z ministrów nie ogłosił zamiaru konsolidacji podlegających mu spółek Skarbu Państwa i powołania kolejnego narodowego koncernu. Nawet minister kultury i dziedzictwa narodowego wicepremier Piotr Gliński poczuł, że nie może być gorszy. Podjął ostatnio decyzję o połączeniu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studia Miniatur Filmowych oraz studiów Kadr, Tor, Zebra i Kronika. Ma z nich powstać jeden „profesjonalny publiczny ośrodek produkcji filmowej, który będzie poważnym partnerem dla realizatorów wysokobudżetowych produkcji europejskich i amerykańskich”.

Polityka 5.2019 (3196) z dnia 29.01.2019; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Skonsolidowani na potęgę"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020