Rynek

Rysy na szkle

Czy przez konflikt w rodzinie może się rozlecieć firma?

Prezes Drutexu ma już 69 lat, ale nic nie wskazuje, by chciał przekazać władzę w firmie. Prezes Drutexu ma już 69 lat, ale nic nie wskazuje, by chciał przekazać władzę w firmie. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu / Forum
Twórca Amazona stara się rozwieść aksamitnie, by rozpad małżeństwa nie odbił się na wycenie akcji jego firmy. Twórcy Drutexu Leszkowi Gierszewskiemu puściły nerwy jeszcze przed rozwodem, co dla firmy wartej prawie miliard złotych może mieć fatalne skutki.
Fabryka okien Drutex.Jakub Szymczuk/Forum Fabryka okien Drutex.

Trudno porównywać Amazona z Drutexem, obie firmy łączy jednak to, że są rodzinne. Analogii jest więcej. I szef Amazona Jeff Bezos, i Gierszewski żeniąc się, nie mieli pojęcia, że staną się bajecznie bogaci, dziś Bezos jest najbogatszy na świecie, Gierszewski 40. w Polsce. Pierwszy w dniu ślubu jeszcze nie wiedział, że za rok wymyśli najtańszy i największy internetowy sklep na świecie, drugi – że za kilka lat stworzy firmę, która stanie się europejskim liderem w produkcji okien. Żaden nie pomyślał o intercyzie, a bez niej przy rozstaniu, o którym przy weselnych toastach także się nie myśli, cały majątek dzieli się na pół.

Polityka 10.2019 (3201) z dnia 05.03.2019; Rynek; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Rysy na szkle"

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska jako jedyna w Unii nie udostępnia szczepionki HPV

Szczepionka, którą od 12 lat uznaje się na świecie za wybawienie od raka szyjki macicy, w Polsce jest nadal moralnie podejrzana. Wyparowała też z naszego rynku, za co sami jesteśmy sobie winni.

Paweł Walewski
26.08.2019