Rynek

Wakacje bez prowizji

Jak korzystać z karty za granicą i nie stracić

Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić nie tylko koszty przewalutowań, ale też zasady dotyczące wypłat z bankomatów. Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić nie tylko koszty przewalutowań, ale też zasady dotyczące wypłat z bankomatów. Martin Moxter / BEW
Używanie karty poza Polską nie musi już wiązać się z dużymi kosztami. Pod warunkiem że skorzystamy z nowych usług banków albo ich konkurentów.
Korzystanie z bankomatów, jak i płacenie kartą w zagranicznych sklepach wiąże się z wieloma pułapkami.happyalex/PantherMedia Korzystanie z bankomatów, jak i płacenie kartą w zagranicznych sklepach wiąże się z wieloma pułapkami.

Płatności bezgotówkowe podczas zagranicznych wyjazdów mają wiele zalet. To rozwiązanie na pewno jest bezpieczniejsze niż wożenie pliku banknotów. Nie trzeba też szukać kantorów i zastanawiać się, czy bardziej opłacalna jest wymiana jeszcze w Polsce, czy dopiero po przyjeździe na miejsce. Poza tym w niektórych krajach, jak choćby w Szwecji, bezgotówkowe rozliczenia stały się standardem. Coraz częściej sklepy i punkty usługowe banknotów nie przyjmują. Niestety, karta za granicą może też być pułapką, zwłaszcza jeśli nie sprawdzimy bankowej tabeli opłat i prowizji.

Polityka 11.2019 (3202) z dnia 12.03.2019; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Wakacje bez prowizji"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020