Rynek

Wakacje bez prowizji

Jak korzystać z karty za granicą i nie stracić

Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić nie tylko koszty przewalutowań, ale też zasady dotyczące wypłat z bankomatów. Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić nie tylko koszty przewalutowań, ale też zasady dotyczące wypłat z bankomatów. Martin Moxter / BEW
Używanie karty poza Polską nie musi już wiązać się z dużymi kosztami. Pod warunkiem że skorzystamy z nowych usług banków albo ich konkurentów.
Korzystanie z bankomatów, jak i płacenie kartą w zagranicznych sklepach wiąże się z wieloma pułapkami.happyalex/PantherMedia Korzystanie z bankomatów, jak i płacenie kartą w zagranicznych sklepach wiąże się z wieloma pułapkami.

Płatności bezgotówkowe podczas zagranicznych wyjazdów mają wiele zalet. To rozwiązanie na pewno jest bezpieczniejsze niż wożenie pliku banknotów. Nie trzeba też szukać kantorów i zastanawiać się, czy bardziej opłacalna jest wymiana jeszcze w Polsce, czy dopiero po przyjeździe na miejsce. Poza tym w niektórych krajach, jak choćby w Szwecji, bezgotówkowe rozliczenia stały się standardem. Coraz częściej sklepy i punkty usługowe banknotów nie przyjmują. Niestety, karta za granicą może też być pułapką, zwłaszcza jeśli nie sprawdzimy bankowej tabeli opłat i prowizji.

Polityka 11.2019 (3202) z dnia 12.03.2019; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Wakacje bez prowizji"

Czytaj także

Ja My Oni

Jaki wpływ na kreatywność ludzi mają ich emocje

Czy kreatywność przytrafia się tylko nielicznym.

Joanna Maria Kwaśniewska
26.11.2019