Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

BMW dla ludu

Niemcy spierają się o gospodarkę

Produkowana w latach 50. i 60. BMW Isetta – minisamochód dla mniej zamożnych klientów. Produkowana w latach 50. i 60. BMW Isetta – minisamochód dla mniej zamożnych klientów. Ullstein Bild / Getty Images
W Niemczech coraz głośniejsza jest dyskusja, jak poprawiać kapitalizm. Pół żartem, pół serio mówi się nawet o kolektywizacji przemysłu. Ale tak zupełnie na poważnie ciągle nie wiadomo, co zrobić, by naprawić niemiecką gospodarkę.
„Spiegel” całkiem poważnie prognozuje, że zapatrzona w eksportowy cud ostatniego dziesięciolecia niemiecka gospodarka niebawem spadnie do drugiej ligi.Ralph Orlowski/Reuters/Forum „Spiegel” całkiem poważnie prognozuje, że zapatrzona w eksportowy cud ostatniego dziesięciolecia niemiecka gospodarka niebawem spadnie do drugiej ligi.

Niedawny atak Kevina Kühnerta, szefa młodzieżówki SPD Jusos, na ustrojową dumę powojennych Niemiec – społeczną gospodarkę rynkową – mógłby zakrawać na niepoważny wybryk 29-latka, „komunizującego socjalisty”, gdyby nie wpisywał się w szersze tęsknoty młodego pokolenia do radykalnej rewizji dzisiejszego kapitalizmu.

W rozmowie z „Die Zeit” Kühnert marzył o socjalizmie „wolnych ludzi, skupionych raczej na zbiorowych potrzebach niż zyskach”.

Polityka 22.2019 (3212) z dnia 28.05.2019; Rynek; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "BMW dla ludu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >