Rynek

BMW dla ludu

Niemcy spierają się o gospodarkę

Produkowana w latach 50. i 60. BMW Isetta – minisamochód dla mniej zamożnych klientów. Produkowana w latach 50. i 60. BMW Isetta – minisamochód dla mniej zamożnych klientów. Ullstein Bild / Getty Images
W Niemczech coraz głośniejsza jest dyskusja, jak poprawiać kapitalizm. Pół żartem, pół serio mówi się nawet o kolektywizacji przemysłu. Ale tak zupełnie na poważnie ciągle nie wiadomo, co zrobić, by naprawić niemiecką gospodarkę.
„Spiegel” całkiem poważnie prognozuje, że zapatrzona w eksportowy cud ostatniego dziesięciolecia niemiecka gospodarka niebawem spadnie do drugiej ligi.Ralph Orlowski/Reuters/Forum „Spiegel” całkiem poważnie prognozuje, że zapatrzona w eksportowy cud ostatniego dziesięciolecia niemiecka gospodarka niebawem spadnie do drugiej ligi.

Niedawny atak Kevina Kühnerta, szefa młodzieżówki SPD Jusos, na ustrojową dumę powojennych Niemiec – społeczną gospodarkę rynkową – mógłby zakrawać na niepoważny wybryk 29-latka, „komunizującego socjalisty”, gdyby nie wpisywał się w szersze tęsknoty młodego pokolenia do radykalnej rewizji dzisiejszego kapitalizmu.

W rozmowie z „Die Zeit” Kühnert marzył o socjalizmie „wolnych ludzi, skupionych raczej na zbiorowych potrzebach niż zyskach”.

Polityka 22.2019 (3212) z dnia 28.05.2019; Rynek; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "BMW dla ludu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021