Rynek

Ale gafa

Ale gafa z tą GAFĄ. Dlaczego Polska wycofuje się z podatku cyfrowego?

USA ostro broni interesów własnych firm, a zarazem własnego budżetu. USA ostro broni interesów własnych firm, a zarazem własnego budżetu. Getty Images
Ze strachu przed Amerykanami rezygnujemy z opodatkowania internetowych gigantów i czekamy na międzynarodowe porozumienie. Nie będzie o nie łatwo, skoro gra toczy się o wielkie pieniądze.
Mike Pence podczas wizyty w Warszawie serdecznie podziękował naszemu krajowi za wycofanie się z planów opodatkowania sektora nowych technologii.Adam Chełstowski/Forum Mike Pence podczas wizyty w Warszawie serdecznie podziękował naszemu krajowi za wycofanie się z planów opodatkowania sektora nowych technologii.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2019–22: już sama nazwa odstrasza od czytania. A jednak w tym monstrualnym dokumencie, przyjętym przez rząd w kwietniu tego roku, można znaleźć wiele ciekawych informacji. Jedna z nich dotyczyła zapowiadanego w marcu br. przez premiera Morawieckiego podatku cyfrowego, czyli specjalnej daniny pobieranej od największych firm technologicznych działających w Polsce, takich jak Facebook czy Alphabet (właściciel Google). Szef rządu obiecywał, że cyfrowi giganci zaczną wreszcie płacić w Polsce takie podatki, jak powinni.

Polityka 37.2019 (3227) z dnia 10.09.2019; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Ale gafa"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001