Rynek

Bankructwo Thomasa Cooka

Dlaczego upadł Thomas Cook

Być może nadciąga zmierzch turystyki, jaką znamy. Być może nadciąga zmierzch turystyki, jaką znamy. Francisco Ubilla/AP / EAST NEWS
Wraz z upadkiem brytyjskiej firmy Thomas Cook, najstarszego i drugiego pod względem wielkości biura podróży świata, kończy się pewna epoka. Branża turystyczna przeżywa dziś zmiany o skali i skutkach trudnych do przewidzenia.
Wycieczki do Egiptu, Ziemi Świętej oraz Indii na przełomie XIX i XX w. stały się najpopularniejszymi kierunkami.Islandstock/Alamy Stock Photo/BEW Wycieczki do Egiptu, Ziemi Świętej oraz Indii na przełomie XIX i XX w. stały się najpopularniejszymi kierunkami.

Dlaczego zbankrutowała Grupa Thomas Cook? Jest na ten temat kilka teorii. Szefowie koncernu trzymają się tej, że o wszystkim zadecydował zbieg wielu niekorzystnych czynników, na które nie mieli wpływu. Po pierwsze, zawinił ocieplający się klimat. Letnie upały w ostatnich latach sprawiły, że wielu Brytyjczyków zaczęło się zastanawiać, czy w następnym roku jest sens kupować wyjazd do Egiptu, Hiszpanii lub Tunezji, skoro na Wyspach jest wystarczająco słonecznie i ciepło. Do tego dołożył się kolejny kiepski sezon zimowy, który sprawił, że mniej było chętnych na zagraniczne wyjazdy na narty.

Polityka 40.2019 (3230) z dnia 01.10.2019; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Bankructwo Thomasa Cooka"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021