Rynek

Jaka praca, jaka płaca

Ile naprawdę zarabiają Polacy

Getty Images, Be&W
Wielki kryzys finansowy, który po 2008 r. na kilka lat pogrążył światową gospodarkę, w Polsce najmocniej odbił się na zarobkach pracowników.
Lech Mazurczyk/Polityka

Zamiast wybuchu radości większość pracujących Polaków na wieść o tych 5 tys. mogła zalać złość. Bo co to za średnia, o której ponad 10 mln z ogółu 16,5 mln pracujących może tylko pomarzyć, gdyż zarabiają o wiele mniej? Kiedy GUS podzielił nasze zarobki na tzw. wielkie grupy zawodów (za październik 2018 r.), pojawiły się dodatkowe powody frustracji. Powyżej średniej sytuują się bowiem tylko zarobki władz publicznych oraz wyższych urzędników (9597 zł miesięcznie), a także specjalistów (6093 zł).

Polityka 1.2020 (3242) z dnia 29.12.2019; Raport; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Jaka praca, jaka płaca"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021