Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

Globalizacja do slowbalizacji

Koniec ery gospodarczej globalizacji?

„Globalizacja prawdopodobnie ustąpi miejsca slowbalizacji, czyli dalszej integracji gospodarki światowej za pośrednictwem przepływów handlowych, finansowych i innych, ale w znacznie wolniejszym tempie”. „Globalizacja prawdopodobnie ustąpi miejsca slowbalizacji, czyli dalszej integracji gospodarki światowej za pośrednictwem przepływów handlowych, finansowych i innych, ale w znacznie wolniejszym tempie”. Suriyapong Thongsawang / Getty Images
Brexit, Donald Trump, eksplozja populizmów, a teraz jeszcze koronawirus. Czy czterej jeźdźcy apokalipsy zakończą erę gospodarczej globalizacji?
Chroniąc nasze środowisko, akceptujemy często jego bezlitosną eksploatację w biedniejszych krajach.pat138241/PantherMedia Chroniąc nasze środowisko, akceptujemy często jego bezlitosną eksploatację w biedniejszych krajach.

Bill Gates, współtwórca Microsoftu, koncernu z grupy Big Tech (czyli gigantów globalnej gospodarki cyfrowej), jest dziś jednym z najbogatszych ludzi świata i filantropem. Fascynuje go problem ochrony zdrowia mieszkańców naszej planety, szczególnie jej najbiedniejszych regionów. Dlatego opublikował list otwarty w sprawie walki z koronawirusem. Przekonuje w nim, że tylko wspólnym wysiłkiem prywatnego biznesu i rządów uda się zwalczyć epidemię. „Rządy i przemysł będą musiały dojść do porozumienia: podczas pandemii szczepionki i środki przeciwwirusowe nie mogą być po prostu sprzedane temu, kto zaoferuje najwyższą cenę.

Polityka 12.2020 (3253) z dnia 17.03.2020; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Globalizacja do slowbalizacji"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >