Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Globalizacja do slowbalizacji

Koniec ery gospodarczej globalizacji?

„Globalizacja prawdopodobnie ustąpi miejsca slowbalizacji, czyli dalszej integracji gospodarki światowej za pośrednictwem przepływów handlowych, finansowych i innych, ale w znacznie wolniejszym tempie”. „Globalizacja prawdopodobnie ustąpi miejsca slowbalizacji, czyli dalszej integracji gospodarki światowej za pośrednictwem przepływów handlowych, finansowych i innych, ale w znacznie wolniejszym tempie”. Suriyapong Thongsawang / Getty Images
Brexit, Donald Trump, eksplozja populizmów, a teraz jeszcze koronawirus. Czy czterej jeźdźcy apokalipsy zakończą erę gospodarczej globalizacji?
Chroniąc nasze środowisko, akceptujemy często jego bezlitosną eksploatację w biedniejszych krajach.pat138241/PantherMedia Chroniąc nasze środowisko, akceptujemy często jego bezlitosną eksploatację w biedniejszych krajach.

Bill Gates, współtwórca Microsoftu, koncernu z grupy Big Tech (czyli gigantów globalnej gospodarki cyfrowej), jest dziś jednym z najbogatszych ludzi świata i filantropem. Fascynuje go problem ochrony zdrowia mieszkańców naszej planety, szczególnie jej najbiedniejszych regionów. Dlatego opublikował list otwarty w sprawie walki z koronawirusem. Przekonuje w nim, że tylko wspólnym wysiłkiem prywatnego biznesu i rządów uda się zwalczyć epidemię. „Rządy i przemysł będą musiały dojść do porozumienia: podczas pandemii szczepionki i środki przeciwwirusowe nie mogą być po prostu sprzedane temu, kto zaoferuje najwyższą cenę. Powinny być dostępne i niedrogie dla osób, które są w centrum epidemii”.

Bill Gates może mieć gorzką satysfakcję, bo całkiem niedawno apelował, by zacząć się przygotowywać na nadejście światowej epidemii, którą – jak przewidywał – wywoła wirus będący równie dobrze dziełem natury, jak i bioterrorystów.

Paradoks polega na tym, że Gates, wzywający rządy do finansowania prac nad środkiem przeciwwirusowym, a potem udostępniania go w niskiej cenie, jest jednym ze współtwórców współczesnej globalnej gospodarki, w której dominowało dotychczas przekonanie, iż tylko wielki prywatny biznes jest w stanie tworzyć nowe technologie i nowatorskie rozwiązania. Dziś światem farmacji rządzi Big Pharma, grupa gigantów, takich jak Johnson&Johnson, Novartis, Merck, Roche czy Pfizer. Według teorii spiskowych dbają o to, byśmy zbyt łatwo nie zdrowieli, bo na naszych chorobach nieźle zarabiają. Faktem jest, że wartość dziesięciu największych koncernów w ubiegłym roku przekraczała 1,8 bln dol.

Ich możliwości pozwalają na olbrzymie inwestycje w tworzenie zaawansowanych leków i szczepionek, które potem mogą być produkowane w krajach rozrzuconych po wszystkich kontynentach, tam gdzie koszty produkcji są najniższe.

Polityka 12.2020 (3253) z dnia 17.03.2020; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Globalizacja do slowbalizacji"
Reklama