Rynek

Jaka będzie nowa normalność?

Jacques Rupnik: Jaka będzie nowa normalność?

„Skoncentrowaliśmy się na ratowaniu życia. Ale ludzie pytają o cenę.” „Skoncentrowaliśmy się na ratowaniu życia. Ale ludzie pytają o cenę.” Marcin Bondarowicz
Jacques Rupnik, francuski politolog, doradca polityków, o tym, dlaczego świat „obniżania kosztów” jest tak bezbronny wobec globalnych zagrożeń, oraz co zrobić, żeby obecna epidemiczna katastrofa się nie zmarnowała.
„Chiny pokazały drogę, ale przy okazji pokazały też, że stały się większym problemem, niż ktokolwiek sądził. Bardzo mało możemy bez nich wyprodukować.”PantherMedia „Chiny pokazały drogę, ale przy okazji pokazały też, że stały się większym problemem, niż ktokolwiek sądził. Bardzo mało możemy bez nich wyprodukować.”

JACEK ŻAKOWSKI: – Czy nasz świat przetrwa?
JACQUES RUPNIK: – Świat przetrwa. Ale będzie inny.

O tym nowym świecie coś wiemy?
Jego fragmenty widzimy. Kiedy słucham papieża przemawiającego podczas Urbi et Orbi z placu św. Piotra, na którym nie ma nikogo poza nim, to widzę, że urbi opustoszało, a orbi się oddaliło. Widzimy się dobrze jak nigdy i jesteśmy oddaleni jak nigdy. Połowa ludzkości znalazła się w takiej dziwnej izolacji. Jest coś perwersyjnego w tym, że tak bardzo łączy nas izolacja.

Polityka 16.2020 (3257) z dnia 14.04.2020; Rozmowa Polityki; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Jaka będzie nowa normalność?"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021