Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Jaka będzie nowa normalność?

Jacques Rupnik: Jaka będzie nowa normalność?

„Skoncentrowaliśmy się na ratowaniu życia. Ale ludzie pytają o cenę.” „Skoncentrowaliśmy się na ratowaniu życia. Ale ludzie pytają o cenę.” Marcin Bondarowicz
Jacques Rupnik, francuski politolog, doradca polityków, o tym, dlaczego świat „obniżania kosztów” jest tak bezbronny wobec globalnych zagrożeń, oraz co zrobić, żeby obecna epidemiczna katastrofa się nie zmarnowała.
„Chiny pokazały drogę, ale przy okazji pokazały też, że stały się większym problemem, niż ktokolwiek sądził. Bardzo mało możemy bez nich wyprodukować.”PantherMedia „Chiny pokazały drogę, ale przy okazji pokazały też, że stały się większym problemem, niż ktokolwiek sądził. Bardzo mało możemy bez nich wyprodukować.”

JACEK ŻAKOWSKI: – Czy nasz świat przetrwa?
JACQUES RUPNIK: – Świat przetrwa. Ale będzie inny.

O tym nowym świecie coś wiemy?
Jego fragmenty widzimy. Kiedy słucham papieża przemawiającego podczas Urbi et Orbi z placu św. Piotra, na którym nie ma nikogo poza nim, to widzę, że urbi opustoszało, a orbi się oddaliło. Widzimy się dobrze jak nigdy i jesteśmy oddaleni jak nigdy. Połowa ludzkości znalazła się w takiej dziwnej izolacji. Jest coś perwersyjnego w tym, że tak bardzo łączy nas izolacja.

Polityka 16.2020 (3257) z dnia 14.04.2020; Rozmowa Polityki; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Jaka będzie nowa normalność?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >