Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Mniej niż zero

Gdzie teraz trzymać pieniądze

Cięcie stóp procentowych pogarsza warunki oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych. Cięcie stóp procentowych pogarsza warunki oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych. Mirosław Gryń / Polityka
Po trzech ostatnich obniżkach stóp dokonanych przez Radę Polityki Pieniężnej oprocentowanie rachunków i lokat w bankach spadło niemal do zera. I co teraz robić? Gdzie trzymać pieniądze?
W pułapkę finansową mogą wpaść zwłaszcza ci Polacy z niewielką wiedzą finansową i ograniczonymi zasobami, którzy nie mogą lub nie chcą kupić domu, mieszkania czy ziemi, trzymają się z daleka od giełdy, złota i skarbowych obligacji. Więc uwaga na podejrzane oferty „gwarantujące” zyski.Mirosław Gryń/Polityka W pułapkę finansową mogą wpaść zwłaszcza ci Polacy z niewielką wiedzą finansową i ograniczonymi zasobami, którzy nie mogą lub nie chcą kupić domu, mieszkania czy ziemi, trzymają się z daleka od giełdy, złota i skarbowych obligacji. Więc uwaga na podejrzane oferty „gwarantujące” zyski.

Nam wszystkim brakuje zwyczaju oszczędzania – by po trochu, ale jednak odkładać, na przykład na edukację czy na starość. Wychodząc z PRL, wygłodniałe społeczeństwo rzuciło się na konsumpcję i tak pozostało do dziś. Nauczenie Polaków oszczędzania byłoby epokową zmianą” – mówił premier Morawiecki w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”. Ale to był 2016 r.

Dziś te słowa brzmią jak ponury żart. Gdy Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła podstawową stopę procentową w kwietniu do 0,5 proc.

Polityka 25.2020 (3266) z dnia 16.06.2020; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Mniej niż zero"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022