Rynek

Ostro o agro

Agroturystyka po polsku

Ziołowy Zakątek na Podlasiu. Ziołowy Zakątek na Podlasiu. Michał Woźniak / EAST NEWS
Rośnie popyt na wakacje w ciszy i bez tłoku, ale gorzej z ofertą. Rząd sprawił, że ci, którym wolno prowadzić gospodarstwa agroturystyczne, niekoniecznie są tym zainteresowani, a ci, którzy chcą – już nie mogą.
Winnica Lipowiec w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego.Winnica Polana Winnica Lipowiec w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Wypoczynek na wsi najbardziej popularny jest w Austrii. Funkcjonuje tam 15,5 tys. gospodarstw agroturystycznych. We Włoszech jest ich 15 tys. Agroturystyka cieszy się popularnością także w Niemczech i we Francji, więc jest się na kim wzorować. W Polsce wakacje na wsi zaczęły być modne wiele lat przed wejściem do Unii. Wiadomo było, że Bruksela do agroturystyki chętnie dopłaca, można liczyć na dotacje.

GUS wyliczył, że w 2010 r. agrogospodarstw było już 5,8 tys. Nasze Ministerstwo Rolnictwa zaplanowało więc, że w 2015 r.

Polityka 28.2020 (3269) z dnia 07.07.2020; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostro o agro"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Dlaczego Donald Trump nie zatańczy na TikToku?

Gdy jedni prezydenci pokazują się na TikToku, inni próbują go zbanować. Popularna wśród młodzieży – i nie tylko – aplikacja już została usunięta z Indii. Następne będą USA?

Michał R. Wiśniewski
12.07.2020