Rynek

Ostro o agro

Agroturystyka po polsku

Ziołowy Zakątek na Podlasiu. Ziołowy Zakątek na Podlasiu. Michał Woźniak / EAST NEWS
Rośnie popyt na wakacje w ciszy i bez tłoku, ale gorzej z ofertą. Rząd sprawił, że ci, którym wolno prowadzić gospodarstwa agroturystyczne, niekoniecznie są tym zainteresowani, a ci, którzy chcą – już nie mogą.
Winnica Lipowiec w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego.Winnica Polana Winnica Lipowiec w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Wypoczynek na wsi najbardziej popularny jest w Austrii. Funkcjonuje tam 15,5 tys. gospodarstw agroturystycznych. We Włoszech jest ich 15 tys. Agroturystyka cieszy się popularnością także w Niemczech i we Francji, więc jest się na kim wzorować. W Polsce wakacje na wsi zaczęły być modne wiele lat przed wejściem do Unii. Wiadomo było, że Bruksela do agroturystyki chętnie dopłaca, można liczyć na dotacje.

GUS wyliczył, że w 2010 r. agrogospodarstw było już 5,8 tys. Nasze Ministerstwo Rolnictwa zaplanowało więc, że w 2015 r.

Polityka 28.2020 (3269) z dnia 07.07.2020; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostro o agro"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021