Rynek

Era czarnego kamienia

BlackRock – korporacja, która zarządza światem

Szef BlackRock Larry Fink. Szef BlackRock Larry Fink. Christopher Goodney/Bloomerg / Getty Images
Rządowe zlecenie na zarządzanie postpandemicznym kryzysem w USA dostał BlackRock. To firma, która już „posiada świat”, a wkrótce będzie miała jeszcze więcej.
Larry Fink przez lata był uważany za jednego z najzdolniejszych ludzi na Wall Street.Niyi Fote/Zuma Press/Forum Larry Fink przez lata był uważany za jednego z najzdolniejszych ludzi na Wall Street.

Teorie spiskowe o rządzie światowym najczęściej skupiają się na lepiej znanych od niej korporacjach jak Citigroup, JP Morgan Chase czy Exxon Mobile, Shell, McDonald’s i Nestle. A przecież BlackRock jest lub był największym udziałowcem we wszystkich tych firmach. To dziś drugi lub trzeci największy inwestor w Microsofcie, Apple’u, Amazonie i Procter&Gamble. Ma udziały niemal we wszystkich kluczowych spółkach notowanych na światowych giełdach. W branży nazywany jest – trochę przesadnie – „firmą, która posiada świat”.

Polityka 30.2020 (3271) z dnia 21.07.2020; Rynek; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "Era czarnego kamienia"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021