Rynek

Kuszeni kruszcem

Kuszeni kruszcem. Jak rośnie złota bańka

Obecnie NBP ma 228,7 ton złota, co daje mu 23. miejsce w świecie. Obecnie NBP ma 228,7 ton złota, co daje mu 23. miejsce w świecie. Alamy Stock Photo / BEW
Gdy rządy wydają pieniądze bez miary i rzetelnej oceny ryzyka, do łask wraca złoto, bo nie da się go drukować. Ma obronić przed inflacją, ale jego wartość może spaść równie szybko, jak wzrosła.
Srebro zdrożało od kwietnia bieżącego roku już dwukrotnie, a jego notowania stały się jeszcze bardziej nieprzewidywalne niż złota.doomu/PantherMedia Srebro zdrożało od kwietnia bieżącego roku już dwukrotnie, a jego notowania stały się jeszcze bardziej nieprzewidywalne niż złota.

Złoto wykopywane jest z ziemi w Afryce czy gdzieś indziej. Potem je wytapiamy, wykopujemy kolejną dziurę, chowamy je z powrotem i płacimy ludziom, aby stali i go pilnowali. Złoto jest bezużyteczne. Ktoś patrzący na to z Marsa drapałby się po głowie” – tak o sensie kupowania kruszcu wyraził się w jednym z wywiadów Warren Buffett, najsłynniejszy inwestor giełdowy świata i dziś szósty najbogatszy człowiek globu. Buffett nazywany jest „wyrocznią z Omaha”, ale akurat w sprawie wartości i sensu gromadzenia złota jego poglądy są mocno kontrowersyjne.

Polityka 34.2020 (3275) z dnia 18.08.2020; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Kuszeni kruszcem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021