Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Kuszeni kruszcem

Kuszeni kruszcem. Jak rośnie złota bańka

Obecnie NBP ma 228,7 ton złota, co daje mu 23. miejsce w świecie. Obecnie NBP ma 228,7 ton złota, co daje mu 23. miejsce w świecie. Alamy Stock Photo / BEW
Gdy rządy wydają pieniądze bez miary i rzetelnej oceny ryzyka, do łask wraca złoto, bo nie da się go drukować. Ma obronić przed inflacją, ale jego wartość może spaść równie szybko, jak wzrosła.
Srebro zdrożało od kwietnia bieżącego roku już dwukrotnie, a jego notowania stały się jeszcze bardziej nieprzewidywalne niż złota.doomu/PantherMedia Srebro zdrożało od kwietnia bieżącego roku już dwukrotnie, a jego notowania stały się jeszcze bardziej nieprzewidywalne niż złota.

Złoto wykopywane jest z ziemi w Afryce czy gdzieś indziej. Potem je wytapiamy, wykopujemy kolejną dziurę, chowamy je z powrotem i płacimy ludziom, aby stali i go pilnowali. Złoto jest bezużyteczne. Ktoś patrzący na to z Marsa drapałby się po głowie” – tak o sensie kupowania kruszcu wyraził się w jednym z wywiadów Warren Buffett, najsłynniejszy inwestor giełdowy świata i dziś szósty najbogatszy człowiek globu. Buffett nazywany jest „wyrocznią z Omaha”, ale akurat w sprawie wartości i sensu gromadzenia złota jego poglądy są mocno kontrowersyjne.

Polityka 34.2020 (3275) z dnia 18.08.2020; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Kuszeni kruszcem"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >